10. 05. 2016 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Idete na letnú brigádu či za prácou do zahraničia? Byrokracia nepustí

Aby ste neskôr neboli prekvapení, nezabudnite si pred odchodom do cudziny skontrolovať všetky zmluvy, ktoré máte doma voči úradom a poisťovniam.

EKOweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
EKOweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg Foto: TV Markíza

Skôr než vyrazíte za zárobkami do zahraničia, pripravte sa na viaceré byrokratické vybavovania.

„Uchádzač o zamestnanie, ktorý je evidovaný na úrade práce a odchádza na brigádu do štátu Európskej únie alebo do iného štátu na dlhšie ako 15 dní, túto skutočnosť musí oznámiť úradu práce," upozorňuje Jana Lukáčová z Ústredia práce.

Sociálna aj zdravotná poisťovňa

Či už je to letná brigáda alebo práca na plný úväzok, obísť by ste rozhodne mali aj zdravotnú poisťovňu. U svojho zamestnávateľa si overte, či ste verejne zdravotne poistený.

Pred odchodom za prácou existuje niekoľko zásad ale aj voči Sociálnej poisťovni. Človek pracujúci v Európskej únii môže byť poistený len v jednom štáte.

Povinnosti sa líšia podľa toho či ste študent, zamestnanec alebo živnostník. Aj podľa toho, či odchádzate do zahraničia pracovať sám, alebo na služobnú cestu. Podľa toho musíte vypĺňať rôzne tlačivá, a tak sa pred cestou vopred včas informujte.

Dôležité pred cestou naspäť

Ak budete zo zahraničia odchádzať, pýtajte si všetky potvrdenia od zamestnávateľa či úradov v danej krajine. V budúcnosti sa môže stať, že to budete potrebovať k rôznym zápočtom. A byrokracia v rámci krajín môže trvať dlhšie, ako by ste čakali.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?