04. 11. 2016 08:52 | BRATISLAVA/TASR

Minister dopravy sa nebráni strategickému partnerovi pre letisko v Bratislave

Cieľom rezortu je nájsť čo najlepšie riešenie pre rozvoj tohto najväčšieho letiska v krajine.

Policajt na letisku M.R. Štefánika v Bratislave (ilustračná snímka)
Policajt na letisku M.R. Štefánika v Bratislave (ilustračná snímka) Foto: TASR

Rezort dopravy pod vedením ministra Árpáda Érseka (Most-Híd) sa nebráni príchodu strategického partnera na bratislavské letisko. Podľa ministerstva je totiž cieľom rezortu nájsť čo najlepšie riešenie pre rozvoj tohto najväčšieho letiska v krajine a zároveň aj riešenie najvýhodnejšie pre štát s ohľadom na efektívnosť a ekonomický prínos.

"Preto v prípade, že sa prejaví vážny záujem zo strany potenciálneho investora alebo strategického partnera, budeme sa tým samozrejme zaoberať," uviedol pre TASR komunikačný odbor ministerstva. Nateraz to však považuje za predčasné konkretizovať.
Čo sa týka vzniku národného leteckého dopravcu na Slovensku, rezort je v tomto prípade pripravený napĺňať ciele Programového vyhlásenia vlády. Práve v ňom sa s takýmto opatrením počíta, ministerstvo ale chce v tejto súvislosti analýzu.

"Ako prvý krok na zriadenie národného leteckého dopravcu je potrebné definovať, kto môže byť národným leteckým dopravcom. Teda, či to bude existujúci letecký dopravca EÚ alebo novozriadený letecký dopravca EÚ," opísal rezort.

Na toto by mala byť podľa ministerstva vypracovaná štúdia realizovateľnosti, ktorá by mala zohľadniť viaceré faktory fungovania, ako sú napríklad právne predpisy, typ obchodnej spoločnosti, možnosti štátneho rozpočtu, kategóriu prepravovaných cestujúcich alebo druh nákladu či konečné destinácie. "Na základe tejto analýzy budú stanovené ďalšie postupy realizácie," uviedlo ministerstvo.

S analýzou bratislavského letiska hľadaním riešenia pre jeho ďalší rozvoj sa začalo pred niekoľkými rokmi, keď ministerstvo dopravy viedol Ján Figeľ (KDH). Spomínala sa vtedy aj možnosť jeho 30-ročného prenájmu. S analyzovaním sa následne pokračovalo aj za predchádzajúcej vlády, keď bol ministrom Ján Počiatek (Smer-SD). Ten videl pre rozvoj bratislavského letiska ako najzmysluplnejšie riešenie práve nájdenie strategického partnera.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?