06. 11. 2016 08:46 | BRATISLAVA/TASR

Fico potvrdil to, o čom sa šuškalo

Týka sa to bratislavského letiska.

Robert Fico a Erik Tomáš.
Robert Fico a Erik Tomáš. Foto: TASR

Bratislava má veľmi dobré možnosti na vybudovanie nákladného letiska, o čo v minulosti prejavili veľký záujem aj čínski investori. Po sobotňajšom (5.11.) stretnutí predsedov vlád 16 krajín strednej a východnej Európy a Číny v Rige to konštatoval premiér Robert Fico.

Zopakoval, že nepočíta s privatizáciou bratislavského letiska. „Hovorím o výstavbe úplne novej časti letiska, ktorá by sa zaoberala nákladnou leteckou dopravou," zdôraznil.

O hľadaní strategického partnera na rozvoj najväčšieho letiska na Slovensku sa hovorí už dlhšie, naposledy túto možnosť pred pár dňami spomínal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

V súvislosti s leteckým spojením s Čínou existuje podľa Fica pomerne veľký tlak zo strany krajín SVE na priame prepojenia s najľudnatejšou krajinou sveta. „Vítame, že dnes je priame spojenie do Prahy a Budapešti. Ponúkame vytvorenie trojuholníka Peking-Praha-Bratislava, pracujeme na tomto návrhu," priblížil slovenský premiér.

Jeho čínsky náprotivok však upozornil, že v súčasnosti je kapacita Pekingu z hľadiska leteckých možností vyčerpaná. V metropole Číny preto stavajú nové letisko, zároveň však podľa Fica odporúčajú orientovať sa aj na iné regióny krajiny, vzhľadom na jej veľkú rozlohu a počet obyvateľov.

Vyzdvihol, že narastá aj záujem čínskych občanov o turizmus. V snahe o rozvoj cestovného ruchu treba podľa premiéra riešiť aj také technické veci ako spôsob udeľovania víz. „Dnes ich poskytujeme iba v Pekingu. Musíme diskutovať aj na tému, kde inde by sme ešte vedeli víza na území Číny poskytovať," vysvetlil.

V súvislosti so záujmom čínskych investorov o slovenské firmy pripustil, že veľa šumu sa objavilo aj okolo oceliarne U. S. Steel v Košiciach. „Naša pozícia je, boli by sme najradšej, keby americký investor v Košiciach zostal. To by bolo najlepšie riešenie pre všetkých," dodal Fico.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?