26. 03. 2017 08:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Likvidačné pokuty za neprihlásenie zamestnanca do sociálky možno zrušia

Ministerstvo nespresnilo, či zruší pokuty úplne alebo ich bude iba znižovať.

Likvidačné pokuty možno zrušia.
Likvidačné pokuty možno zrušia. Foto: TV Markíza

Malé pochybenie ich dostalo do obrovských problémov. Za neskoré prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne hrozia zamestnávateľom až likvidačné pokuty. Rezort práce priznáva tvrdosť zákona a plánuje zmeny.

Za chyby sa platí. A vedia to už aj úradníci ružinovského starostu v Bratislave. Kvôli administratívnej chybe, neskorého prihlásenia niektorých zamestnancov do Sociálnej poisťovne, mestská časť nebude môcť byť žiadateľom o niektoré dotácie, týka sa to napríklad eurofondov.

Zákon hovorí jasne, ak zamestnávateľ neprihlási zamestnanca do Sociálnej poisťovne, dopúšťa sa nelegálneho zamestnávania. A to bez ohľadu na to, či ide iba o obyčajnú ľudskú chybu alebo úmysel.

„To nie je o tom, že zamestnávateľ neprihlási zamestnanca, ale prihlási ho do Sociálnej poisťovne o pol dňa neskôr, alebo na druhý deň ako začne pracovať. Z toho titulu, že ho prihlásil až potom, ako začala tá práca, dostáva dnes ten zamestnávateľ 2-tisícovú, dokonca 5-tisícovú pokutu, a to je jednoducho neprimerané," tvrdí Jozef Mihál, bývalý minister práce.

Hovorí, že podobných prípadov je veľa, keď napríklad mzdárka pracuje neraz pre viacerých externých klientov a na zamestnanca pozabudne. Alebo keď majiteľovi reštaurácie ochorie kuchár a on rýchlo potrebuje nového na záskok. Ak ho zamestná skôr ako ho stihne nahlásiť do poisťovne, pokuty ho zlikvidujú.

„Uvedomujeme si tvrdosť zákona pri neskorom prihlásení zamestnanca do Sociálnej poisťovne, a preto pripravujeme legislatívnu zmenu. Musíme nájsť také riešenie, aby tu nebol priestor na špekulatívne správanie zamestnávateľov. V praxi sa totiž stretávame s tým, že zamestnávatelia vôbec neprihlásia zamestnanca do Sociálnej poisťovne," uviedla Veronika Husárová, z tlačového oddelenia rezortu práce.

Pripomienkové konanie odštartuje v máji

Zamestnávatelia ale hovoria, pokiaľ ide o podvodníkov, ktorí neprihlásia zamestnanca do poisťovne, lebo ho využijú napríklad iba na sezónne práce a zamestnajú načierno, treba to posudzovať osobitne.

„Ak sa budú tieto prípady individuálne posudzovať a bude sa prihliadať na to, či to bol úmysel, alebo zlyhanie ľudského faktora, tak to vnímame veľmi pozitívne," myslí si Radovan Maxin, z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Ministerstvo nespresnilo, či zruší pokuty úplne alebo ich bude iba znižovať. Dobrou správou je, že pripomienkové konanie k právnej norme by malo odštartovať už v máji tohto roka. Poctiví zamestnávatelia by sa tak čoskoro mohli dočkať zmeny aj v praxi.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?