17. 07. 2017 14:51 , článok bol aktualizovaný 17. 07. 2017 17:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Cestu pod Strečnom zavreli. Tu nájdete obchádzkové trasy

Cestári sľubujú, že ju do konca júla otvoria.

Uzávierka cesty pod Strečnom z dôvodu mimoriadnej situácie na skalnom brale.
Uzávierka cesty pod Strečnom z dôvodu mimoriadnej situácie na skalnom brale. Foto: TASR

Hromžiaci vodiči a desiatky minút čakania. Tak vyzeral prvý deň úplnej uzávierky cesty pod Strečnom. Nečakane ju uzavreli po tom, čo prieskum ukázal, že na cestu sa môže zrútiť 50 tonový balvan.

Obchádzka je cez Terchovú, kde doprava hneď v prvý deň kolabovala. Koľko teraz trvá cesta spod Tatier do hlavného mesta a akú trasu sa oplatí zvoliť?

Hlavná cesta medzi Martinom a Žilinou je prázdna. Stráži ju polícia. Pod Strečno nepustili ani našu kameru. Keď na ceste z Popradu chceme ísť cez Žilinu, Strečno musíme obísť obchádzkovou trasou cez Terchovú. Zdržanie asi 20 minút, 10 kilometrov navyše.

Ľudia z dedín na obchádzkovej trase pocítili výraznú zmenu. Popod okná im cez deň prejde takmer 15-tisíc áut a keďže sú prázdniny cez víkend je to aj viac.

Trasa č. 1

Cez Terchovú sa ale dostanú iba autá do 7 a pol tony. No na komplikácie v doprave to stačí. „Autiaky nemohli z vedľajších komunikácií vychádzať na hlavnú cestu, takže už sa nám to javí, že budeme musieť asi aj u nás nejako začať regulovať dopravu," tvrdí prednosta terchovského obecného úradu František Kadáš.

Ak sa na obchádzke cez Terchovú nedostaneme do kolóny, z Popradu do Bratislavy by sme mali severnou trasou zájsť za 3.45 h a prejsť 340 kilometrov.

Obchádzková trasa Strečna č. 1 cez Terchovú.
Obchádzková trasa Strečna č. 1 cez Terchovú. Foto: TV Markíza
 

Trasa č. 2

Ďalšie možnosti sú južnými trasami. V takom prípade budete prechádzať cez Banskú Bystricu. Odtiaľto až do hlavného mesta je to už iba po diaľnici.

Najviac vodičov odbočí v Ružomberku a pokračuje cez Donovaly. Do Bratislavy je to 339 kilometrov a dá sa to zvládnuť za 3 hodiny 35 minút.. Riziko však číha na konci diaľnice v Ivachnovej. V čase najväčšieho návalu sa tu v kolóne zdržíte desiatky minút.

Obchádzková trasa Strečna č. 2 cez Donovaly.
Obchádzková trasa Strečna č. 2 cez Donovaly. Foto: TV Markíza
 

Trasa č. 3

Do úvah o tom, ako obísť Strečno prichádza ešte jedna možnosť - horský priechod Čertovica. Severnú D1 opustíte síce o niečo skôr, ale z pohľadu dĺžky i času je to tá najlepšia trasa. 328 kilometrov a 3 hodiny 34 minút. Mierne zdržanie môžete nabrať na porušenom moste.

Obchádzková trasa Strečna č. 3 cez Čertovicu.
Obchádzková trasa Strečna č. 3 cez Čertovicu. Foto: TV Markíza
 

Jozef Čižmárik je profesionálny vodič z Košíc. Cestu do Bratislavy si vraj vždy naplánuje práve cez Čertovicu. „Donovaly zvyknú byť okolo Ružomberku a Ivachnová preplnené. Radšej si vyberiem tú Čertovicu, je menej upchatá," hovorí.

Pavel Ivanko na Čertovici žije a prevádzkuje penzión. Otvorene hovorí, že vodiči túto trasu ako keby vymazali z hlavy. „Sám nechápem prečo je tak málo využívaná táto cesta, pretože je plynulá, jednoduchá na navigáciu s relatívne dobrým asfaltom, počet obcí je tiež absolútne únosný.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?