24. 09. 2017 20:30 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Minister dopravy chce najväčšie slovenské letisko prenajať súkromníkovi

Ak nápad v koalícii prejde, Érsek pravdepodobne vypíše medzinárodný tender.

Letisko M.R. Štefánika.
Letisko M.R. Štefánika. Foto: TV Markíza

Najväčšie slovenské letisko možno nebude riadiť štát. Minister dopravy Árpád Érsek navrhne, aby ho vláda prenajala súkromníkovi. Čo bude s letiskom Milana Rastislava Štefánika, je na pretrase každých desať rokov.

Z roka na rok jeho služby síce využije o niečo viac cestujúcich, vlani ich bolo 1,75 milióna, no stále je to menej ako v časoch, kedy boli na vrchole SkyEurope Airlines.

Ak nápad s prenájmom v koalícii prejde, minister dopravy pravdepodobne vypíše medzinárodný tender, z ktorého vyjde prevádzkovateľ. O letisko v minulosti záujem bol. Podpísaná bola už aj privatizačná zmluva.

Tú zrušil Robert Fico. Bola to jedna z prvých vecí, ktorú spravil z premiérskeho kresla. Privatizérom malo byť susedné, niekoľkokrát väčšie viedenské letisko s finančným krytím od Raiffeisen banky a s lokálnym partnerom v podobe Penty. Fico ako zámienku pre odstúpenie od zmluvy využil to, že privatizér na transakciu stále nemal súhlas protimonopolného úradu.

Paralelne s rozhovormi o letisku sa začnú aj politické rokovania o vytvorení štátnej leteckej spoločnosti. Prioritne pre zabezpečenie spojenia medzi Košicami, Popradom a Bratislavou.

Viac si pozrite v reportáži Tomáša Veleckého:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?