18. 01. 2018 18:51 | KOŠICE/TV Markíza

Bratislava a Košice majú problém. Týka sa modernizácie električiek

Vraj budú musieť vrátiť pätinu peňazí späť do eurofondov.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR

Bratislava a Košice majú problém. Z Európskej únie síce dostali peniaze na modernizáciu električkových tratí, no časť z nich zrejme budú musieť vrátiť. Ide o desiatky miliónov eur.

Košice sú rozkopané už takmer 3 roky, no opravené električkové trate stoja za to. Rozdiel v hlučnosti je zjavný na prvé počutie. Nestálo to však málo peňazí. Iba do druhej etapy rekonštrukcie preinvestovali v Košiciach vyše 70 miliónov Eur.

Bez peňazí z Európskej únie by sa Bratislava ani Košice nikdy nepustili samé do tak rozsiahlych rekonštrukcií električkových tratí. Teraz však budú musieť vrátiť 20 percent DPH, ktoré odviedli štátu.

V metropole východu tvrdia, že o tom nevedeli a pravidlá sa menili počas hry. „Bola podpísaná predtým zmluva s Európskou úniou kde bol dohodnutý model financovania 95 percent EÚ a štát a 5 percent spolufinancovanie mesta," vysvetlil hovorca košického magistrátu Jozef Marko .

Podľa neoficiálneho vyjadrenia Európskej komisie by však v takom prípade mohlo mesto, žiadať o vrátenie DPH prostredníctvom dopravného podniku a to sa prieči pravidlám. Košice tak musia vrátiť 14 a pol milióna Eur, Bratislava až 76 miliónov eur. „My sme museli vrátiť DPHčku pretože európska únia zmenila pravidlá hry," vyhlásil Marko

Peniaze však chýbajú v mestskom rozpočte. Košičania si chcú preto rovnakú sumu požičať od ministerstva financií. Podľa Marka musia situáciu riešiť ešte skôr ako sa Slovenská republika dohodne s Európskou komisiou.

Dohoda možno pomôže obom mestám. No zatiaľ nie je nič isté. V každom prípade však čerpanie štrukturálnych fondov z Európskej únie môže aj v budúcnosti priniesť ďalšie podobné prekvapenia.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?