30. 05. 2018 11:25 | BRATISLAVA/zg

Prerábate bytové jadro alebo kuchyňu? Hlásiť úradom nemusíte všetko

Treba poznať pravidlá, ktoré platia v dome a zo zákona.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Mino Surkala/shutterstock.com

Začína sa leto a to je možno ideálny čas na to, čo ste v byte roky odkladali. Napríklad maľovanie bytu alebo jeho väčšiu opravu. Hoci je byt váš, nemôžete si v ňom robiť čo chcete. Kým napríklad pri maľovaní nemáte žiadne povinnosti, pri rekonštrukcii bytu sa ich pár nájde.

Prerábka bytu, maľovanie a výmena jadra

U nás platí stavebný zákon, podľa ktorého v niektorých prípadoch musíte stavebnému úradu ohlásiť svoj zámer. Táto povinnosť sa nevzťahuje na to, ak si idete vymeniť kuchynskú linku, vaňu, okná alebo vstavanú skriňu; zbúrať vnútornú, nie nosnú, priečku, položiť novú podlahu, kachličky alebo nainštalovať klímu.

Zo zákona nemusíte stavebnému úradu ohlásiť ani to, ak chcete meniť staré bytové jadro, pričom nezasiahnete do nosných konštrukcií. Rozmenené na drobné - odstránite pôvodné umakartové priečky, ktoré nahradíte z odľahčených materiálov na pôvodom mieste jadra. Ak však chcete prepojiť kúpeľňu s toaletou, tu už budete potrebovať statický posudok a zmeny musíte ohlásiť stavebnému úradu. V prípade, že budete zasahovať do nosných stien, stavebné povolenie je nevyhnutnosťou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: oleksa/shutterstock.com
 

Keď ste sa rozhodli zaskliť balkón alebo lodžiu, je dobré ak to ohlásite stavebnému úradu, ten by mal posúdiť vhodnosť použitého systému. Môže totiž vo vašej lokalite platiť všeobecno-záväzné nariadenie týkajúce sa architektonického stvárnenia vonkajších fasád alebo budov. Ak náhodou nedodržíte stavebný zákon, hrozí vám pokuta.

Vzťahy so susedmi

Pred tým ako začnete prerábať byt v paneláku alebo dome, mali by ste byť ohľaduplní k susedom. Nie ja na to zákon, ale je to slušné. Dajte im dostatočne zavčasu vedieť, čo sa bude diať. Napíšte tam čas, kedy budú robotníci pracovať i kontakt na zodpovedného pracovníka. To pre prípadné sťažnosti. Rovnako tam uveďte ospravedlnenie za zvýšený hluk a prach. Predídete tak zbytočným konfliktom s ľuďmi, s ktorými v dome bývate.

Oznam je najlepšie umiestniť na hlavné vchodové dvere. Ak máte výťah, rovnako aj na jeho dvere, prípadne do výťahovej kabíny alebo na chodbu.

Dodržiavanie času na prácu

Zo zákona platí nočný pokoj, ktorý je stanovený od 22.00 h do 06.00 h. Ak ho porušíte, môžu susedia zavolať na políciu, ktorá vám môže dať pokutu až do výšky 33 eur.

Nezabudnite však, že čas, kedy môžete robiť rekonštrukčné práce môže byť uvedený vo všeobecno-záväznom nariadení alebo v domovom poriadku. Je dobré, aby ste si to pred tým ako začnete, prečítali.

Ak majiteľ bytu pri rekonštrukcii porušil stanovený čas, môžu sa susedia sťažovať u správcu domu alebo majiteľa budovy. Obrátiť sa tiež môžu na mestský alebo miestny úrad, ale ich právomoci sú limitované.

Reportérka Telerána Lucia Machová zistila, že volať políciu v takomto prípade sa neoplatí. Tá môže pomôcť iba v prípade narušenia nočného pokoja a udeliť spomínanú pokutu. Ak to bude pretrvávať, môžete sa sťažovateľ obrátiť aj na súd. V prípade hluku zo strany susedov je možné kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva.

 

Kedy volať políciu

Nespokojní susedia môžu zavolať políciu vtedy, ak obyvateľ paneláku porušil nočný pokoj nadmerným hlukom alebo prerábateľ porušil spomínané všeobecno-záväzné nariadenie, čo nám potvrdila aj hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Tatiana Kurucová.

Na otázku, či môžu obyvatelia paneláku zavolať ak nedodržiavajú prerábatelia domový poriadok a porušujú napr. víkendový pokoj vysvetlila, že každé takého oznámenie preveria a v prípade jeho hodnovernosti postupujú v súlade zo zákonom. „Je to v závislosti od konkrétneho prípadu. Buď ich napomenieme, alebo uložíme za priestupok blokovú pokutu do výšky 33 eur," dodala.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?