13. 01. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Rekreačné poukazy: Tu je návod, ako ich získate

Zamestnanci menších firiem sa teraz môžu cítiť diskriminovaní.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

S novým rokom sú na Slovensku rekreačné poukazy realitou pre všetky firmy s viac ako 49 zamestnancami. Ak v takej spoločnosti pracujete viac ako dva roky, tak vás dovolenka vyjde podstatne lacnejšie. Zamestnávateľ vám po novom preplatí 55% z maximálne 500 eurového účtu za pobyt. Späť tak môžete dostať slušných 275 eur.

"Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, akým spôsobom poskytne rekreačný príspevok. Buď preplatením nákladov, ak si zamestnanec uplatní náklady do 30 dní od absolvovania pobytu v Slovenskom zariadení v dĺžke minimálne dvoch prenocovaní, alebo formou elektronického poukazu, a to vnútorným predpisom či dohodou so zamestnancom," vysvetlil štátny tajomník na ministerstve dopravy (nom.SNS) Peter Ďurček.

Jeden z našich najväčších zamestnávateľov má zatiaľ z rekreačných poukazov hlavu v smútku. V parlamente boli totiž ušité horúcou ihlou tesne ku koncu roka.

Zatiaľ tak v závode fungujú takéto papierové formuláre. Je to však len akýsi prototyp rekreačných poukazov. V budúcnosti by ich mala nahradiť digitálna verzia.

No a kým zamestnávateľ hovorí o byrokracii a papierovačkách, ktoré so sebou nová povinnosť priniesla, štát sa snaží firmám predstaviť hlavne výhody rekreačných poukazov.

Zamestnanci menších firiem sa teraz môžu cítiť diskriminovaní, že ich dovolenka na Slovensku vyjde drahšie ako tých, čo pracujú pre väčšie spoločnosti. Politici ale pripúšťajú, že k rekreačným poukazom sa ešte môžu vrátiť, ak sa systém osvedčí.

Téme sa venoval reportér Marek Gudiak

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?