22. 01. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čoskoro obdržíte výpis z II. piliera. Na čo by ste mali upriamiť pozornosť

Rovnako by ste mali na výpise nájsť informáciu o dobrovoľných príspevkoch, ak ste sporili navyše.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Takmer jeden a pol milióna sporiteľov by si malo v týchto dňoch nájsť v schránke výpis z druhého piliera.

Ak si odkladáte na starobu, papier by ste nemali hneď zahadzovať. Zistíte, koľko ste si už na dôchodok našetrili aj to, či za vás zamestnávateľ odvádza, ako má.

Informáciu o úsporách za celý rok zasielajú aj tento rok všetkým sporiteľom v II. pilieri dôchodkové správcovské spoločnosti, nie Sociálna poisťovňa. A aj napriek tomu, že sa výpisy môžu od seba líšiť, na každom by ste mali nájsť základné informácie.

„Ako prvé si na výpise všímam, v akom fonde mám uložené peniaze. V akom pomere mi idú nové príspevky do dôchodkového sporenia. Pokiaľ sa pozrieme na štatistiku, dve tretiny úspor sú zainvestovaných v nesprávnych fondoch. Síce ľudia majú peniaze v garantovaných fondoch, ale z dlhodobého hľadiska nie je ich výnos taký, ako pri indexových fondoch," hovorí finančný analytik Ladislav Smoroň.

Namiesto toho, aby sme svoje úspory zhodnocovali, zbytočne prerábame. To, ako ste na tom vy, vám napovie hodnota účtu, teda koľko ste si už stihli nasporiť.

Väčšina peňazí príde zrejme každému na dôchodkový účet vo forme povinných príspevkov, ktoré spolu s odvodmi platia zamestnanci a ich zamestnávatelia každý mesiac.

Rovnako by ste mali na výpise nájsť informáciu o dobrovoľných príspevkoch, ak ste sporili navyše.

Ak napriek tomu výpisu z druhého piliera nerozumiete, svoju správcovskú spoločnosť môžete požiadať o písomné vysvetlenie, tá je povinná vám ho raz ročne bezplatne poskytnúť.

Odborníci ale upozorňujú, že dôležitá je napriek všetkému stále voľba, či do druhého piliera vôbec vstúpiť, keďže mnohí váhajú.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?