05. 03. 2019 19:40 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chystáte sa na dovolenku do Egypta či Turecka? Pozor na pas, môžu ho tam zneužiť na podvod

Poisťovne postupne finalizujú údaje za minulý rok, niektoré už teraz potvrdili, že odhalili podvody za desiatky miliónov eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podozrivých prípadov, keď sa snažia špekulanti dostať peniaze od poisťovne, pribúda. Už dávno to nie sú iba fingované krádeže áut, do hry sa dostávajú premyslené podvody s majetkom podnikateľov či organizované skupiny, ktoré vedia zarobiť aj na vás.

Poisťovne postupne finalizujú údaje za minulý rok, niektoré už teraz potvrdili, že odhalili podvody za desiatky miliónov eur.

Na autičkárov ale zabudnite, k najväčším poisťovacím podvodom sa vlani uchýlili podnikatelia, a to v priemysle, výrobe a poľnohospodárstve.

Iní zas umelo prerušujú výrobu v snahe nahradiť si výpadok pekným balíkom od poisťovne. Dlhoročnou boľačkou poisťovní je fantómová doprava.

Naložia kamión s falošným evidenčným číslom a ten potom aj s lukratívnym tovarom zmizne. Ak sa podarí stratiť kamión, vznikne škoda aj viac ako 150-tisíc eur. Neutíchajú ale ani kauzy v cestovnom poistení, ktoré presahujú hranice krajiny.

Tým, že podvody sú čím viac sofistikovanejšie, krok musia udržať aj špecialisti na odhaľovanie podvodov.

"Stále sa stretávame s problémom kopírovania pasov našich turistov, organizovaná skupina najčastejšie v Egypte v poslednom čase na Cypre a Turecku ich zneužíva tak, že na nich vystavia doklady o poskytnutí lekárskej starostlivosti a tie potom naše asistenčné služby preplácajú," hovorí detektív na poisťovacie podvody Jozef Šulaj.

Niektoré poisťovne využívajú hlasový analyzátor, niečo ako detektor lži, ktorý dokáže rozlíšiť vedomé klamstvo od iného stresu na základe vrstvenej analýzy hlasu.

Mnohí si pritom myslia, že na malé klamstvo nikto nepríde. Tresty sa pritom vzťahujú aj na ľudí, ktorí pri podvode pomáhali.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?