14. 05. 2019 14:52 | BRATISLAVA/TASR

Veľká investícia na Slovensku: Firma uvažuje nad piatimi regiónmi, zamestná nových ľudí

Spoločnosť chce postaviť centrá na energetické zhodnocovanie odpadu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: hiv360/shutterstock.com

Bratislavská spoločnosť ewia, a. s., plánuje v nasledujúcich desiatich rokoch výstavbu piatich centier cirkulárnej ekonomiky (CCE), ktoré by mali vo vybraných regiónoch vrátiť do výroby približne polovicu z doteraz skládkovaného odpadu. 

Zvyšok odpadu sa premení na teplo a elektrickú energiu. Investícia v odhadovanej výške približne 600 miliónov eur by mohla smerovať do regiónov Trnavy, Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína, Žiliny či Martina. 

"Ambíciou spoločnosti ewia, a. s., je priniesť na Slovensko plnohodnotnú a funkčnú alternatívu k archaickému modelu skládkovania, ktorý je v mnohých západných krajinách zakázaný zákonom," povedal Ľubomír Šoltýs, spolumajiteľ hlavného investora tohto projektu, skupiny Wood & Company. 

Generálny riaditeľ spoločnosti ewia Marián Christenko spresnil, že CCE projektovali pre väčšie regióny so spádovou oblasťou od 200-tisíc do 300-tisíc obyvateľov. Jedno centrum cirkulárnej ekonomiky bude schopné spracovať až 130-tisíc ton odpadu ročne, z toho 85-tisíc ton komunálneho odpadu z domácností a 45-tisíc ton odpadu pochádzajúceho z priemyslu. Zároveň by každé CCE mohlo zamestnať približne 200 ľudí. Plány na výstavbu spaľovní odpadu sa v minulosti stretávali s nesúhlasom obyvateľov. 

Energetické zhodnocovanie odpadu v európskych mestách

Christenko zdôraznil, že centrá na energetické zhodnocovanie odpadu sú pri súčasných technológiách bezpečné a v západných krajinách fungujú často aj priamo vo veľkých mestách, napríklad vo Viedni, Kodani či v Londýne. Podobných zariadení na energetické využitie odpadu je v Európe 522. 

Slovensko v súčasnosti produkuje 359 kilogramov komunálneho odpadu na obyvateľa a až 60 % z tohto množstva sa skládkuje, 30 % triedime a 10 % je využitých na výrobu energie. Ak by krajina pokračovala v súčasnom tempe skládkovania odpadu, kapacita existujúcich skládok by sa naplnila v roku 2028. 

Podľa Šoltýsa chceli projektom a jeho realizáciou upozorniť na problém skládkovania. "Veľa sa rozpráva o tom, že musíme riešiť tento problém, ale reálne kroky nikto nerobí," povedal. Spoločnosť ewia je podľa Šoltýsa pripravená projekt realizovať v každom prípade, aj bez spoluúčasti štátu, fondov EÚ či ďalších investorov. "Bude to však ťažké," dodal Šoltýs. 

Spoločnosť ewia, a. s., vznikla v roku 2018 v rámci skupiny Wood & Company ako spoločnosť, ktorá sa zaoberá manažmentom nakladania s odpadom. Do jej portfólia patrí napríklad spoločnosť Kosit, a. s., a Kosit West, s. r. o., ktoré ponúkajú svoje služby regionálnym klientom v Košiciach, Prešove a v Nitre.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?