15. 06. 2019 19:39 | BRATISLAVA/TV Markíza

Platíte na dovolenke všetko kreditnou kartou? Tieto rady vám ušetria nemalé peniaze

Bankári upozorňujú, že často sa oberáme o peniaze sami aj vtedy, keď vyberáme počas dovolenky z bankomatu malé sumy viackrát.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Vyrážate za zážitkami do cudziny a zvykli ste si všade platiť kartou? Bankári upozorňujú, že mnohí sa stále necháme u obchodníka oklamať. Pri platbách či výberoch hotovosti nesledujeme poplatky, na ktorých prerábame.

Dovolenková sezóna sa pomaly rozbieha, no bankári už teraz vidia, že na cestách sa nebojíme pustiť peniaze z ruky. A ešte viac tie, ktoré máme na karte.

„Vlani platili klienti platobnými kartami najčastejšie okrem Česka, Rakúska aj v Nemecku, Chorvátsku a Maďarsku. Zároveň z našich štatistík vyplýva, že počty a objemy platieb kartou v zahraničí rastú, naopak záujem o výbery hotovosti z bankomatov v zahraničí klesá," uviedla Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Aby ste nezostali v cudzine bez peňazí, bankári zdôrazňujú, že je lepšie mať dve karty, pre prípad, že jednu napríklad stratíte alebo vás okradnú.

„Debetná karta znamená, že využívam peniaze z vlastného účtu, tá je výhodná na výber z bankomatu aj platby u obchodníka. Kreditnou kartou nevyberám z bankomatu, je to druh spotrebného úveru, nevyužívam svoje peniaze, ale peniaze banky, poplatky za výber kreditnou kartou sú spravidla vysoké," vysvetlila Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa Unicredit Bank.

Ak sa u obchodníka ale kartou platiť nedá a vy si musíte vybrať hotovosť z bankomatu, hľadajte najskôr bankomat vašej banky, poplatky budú menšie ako za výber z bankomatu cudzej banky, ktorú ani nepoznáte. A potom pozor na to, čo sa bankomat pýta.

„Keď v zahraničí platím inou menou, bankomat alebo POS terminál sa ma často pýta, či chcem konverziu, vtedy je dobré dať nie. V takom prípade platím kurzom vlastnej banky. Ak by som konverziu zaškrtol, táto transakcia je prepočítaná kurzom banky, ktorá má v nájme bankomat alebo prenajala POS terminál obchodníkovi, to znamená cudzej banky, a toto je väčšinou menej výhodné," radí hovorkyňa Unicredit Bank.

Bankári upozorňujú, že často sa oberáme o peniaze sami aj vtedy, keď vyberáme počas dovolenky z bankomatu malé sumy viackrát. Hoci v zásade platí, že v krajinách eurozóny sú poplatky nastavené tak ako doma. Poplatky za výbery z bankomatov sú najvyššie mimo eurozóny. Paradoxne, často ani nie poplatky, ale platobná karta po expirácii robí dovolenkárom neraz problém, a tak si pred odchodom skontrolujte jej platnosť.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?