24. 07. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Patríte medzi mladých ľudí s hypotékou? Ak ste zabudli na toto, prišli ste o stovky eur

Tieto nové pravidlá platia pre tých, ktorí podpísali úverovú zmluvu od januára 2018.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Mladí ľudia s hypotékou mohli prvýkrát ušetriť na zaplatených úrokoch. Ukázalo sa, že viacerí na to zabudli. Zbytočne tak prišli o stovky eur, ktoré už teraz nedostanú.

Štátom dotované hypotéky pre mladých od januára 2018 skončili. Mladí si môžu ale náklady na bývanie odpočítať z daní. V tomto roku tak mohli urobiť po prvýkrát.

Daňový bonus z hypotéky predstavuje polovicu, teda 50 percent zo všetkých zaplatených úrokov v roku, maximálne vo výške 400 eur za rok.

Nejde teda o zanedbateľnú sumu. Aby zľavu mladí dostali, museli splniť podmienku veku či maximálneho príjmu.

Dôležité bolo, aby k daňovému priznaniu priložili potvrdenie o zaplatených úrokoch. A to bol zrejme kameň úrazu. Mnohí zľavu nevyužili.

Hlavným problémom bude presne to, na čo upozorňovali viacerí analytici. V minulosti riešila za žiadateľov túto agendu banka, v súčasnosti je to na pleciach dlžníka s hypotékou.

Peniaze, o ktoré mnohí nepozornosťou prišli, už spätne nedostanú. Aj preto je dôležité skontrolovať si už pri žiadosti o hypotéku, či máte nárok na takýto daňový bonus.

Tieto nové pravidlá o daňovom bonuse platia totiž iba pre tých klientov, ktorí podpísali úverovú zmluvu od januára 2018.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?