07. 08. 2019 09:29 , článok bol aktualizovaný 07. 08. 2019 17:19 | BRATISLAVA/zg

Chystajú sa zmeny na trati Žilina - Rajec

Od februára tu má jazdiť súkromný dopravca.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TASR

Rezort dopravy uvoľnil trh s prevádzkovaním železničných tratí. Historicky prvou traťou, o ktorú môžu dopravcovia súťažiť v transparentnej súťaži, je 21 kilometrov dlhá regionálna trať Žilina - Rajec. Uchádzač, ktorý uspeje ju bude môcť prevádzkovať najbližších desať rokov.

„Liberalizácia na našich železniciach je jednou z priorít, o ktoré som sa usiloval. Chceme ľuďom priniesť možnosť výberu, dostatok kapacity a vyššiu kvalitu cestovania. Som veľmi rád, že dnes tento proces spúšťame a budem sa tešiť na kvalitné služby pre ľudí," povedal minister dopravy Arpád Érsek.

 

Oznámenie o zámere spustiť súťaž na trati Žilina - Rajec zverejnil rezort dopravy na svojom webe. Potenciálni záujemcovia majú teraz mesiac, aby predložili žiadosti o účasť súťaži. Jej výsledky vyhodnotí nezávislá komisia na ministerstve dopravy, následne úspešní uchádzači dostanú podrobné podklady.

Rezort dopravy chce, aby víťazný dopravca začal trať Žilina - Rajec prevádzkovať od februára budúceho roku. Je to prvá z troch plánovaných tratí, ktoré ponúkne rezort do verejnej súťaže. Postupne budú nasledovať trate Bratislava - Komárno a Košice - Moldava nad Bodvou, informovala tvnoviny.sk hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?