15. 08. 2019 19:00 | ŽILINA/TV Markíza

Podozrivé výberové konanie na prepravcu trate Žilina – Rajec. Víťaz je vraj už vopred známy

Bruselskej organizácii sa nepáči spôsob, akým rezort vyhlásil novú súťaž.

Nová súprava vlak vo Zvolene.
Nová súprava vlak vo Zvolene. Foto: Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Bruselské združenia alternatívnych železničných dopravcov ALLRAIL podozrievajú Slovenské výberové konanie na prepravcu trate Žilina - Rajec ako netradične krátke.

Vysúťažený dopravca bude mať podľa uverejneného harmonogramu na všetky prípravy nereálne krátky čas. Tvrdia, že celé výberové konanie je podozrivé a vzbudzuje pochybnosti, že víťaz konania je už vopred známy.

Ministerstvo dopravy vyhlásilo súťaž na nového dopravcu trate Žilina - Rajec minulý týždeň 7. augusta. Podrobnosti rezort zverejnil na svojej webovej stránke. Aby sa mohli prihlásiť aj záujemcovia z iných krajín Európy, musí byť vyhlásená verejná súťaž aj na oficiálnom portáli Európskej únie. Tam je vraj zatiaľ len oznámenie a ešte jeden až dva týždne bude trvať, kým sa podrobnosti zverejnia aj tam.

„Aj iní operátori z krajín mimo Slovenska potrebujú čas na prípravu podania a za predpokladu, že nový operátor získa zákazku, potrebujú aj dostatok času na prípravu samotného začatia prevádzky. Teda na zaobstaranie železničných vozidiel, nábor zamestnancov, administratívu a podobne," povedal Nick Brooks, generálny sekretár Allrail.

Nový operátor bude mať tak na všetky prípravy iba dva až tri mesiace od vyhlásenia výsledkov výberového konania a podpisu zmluvy. V porovnaní s inými tendrami je to krátky čas.

Podľa združenia Allrail je za tým všetkým vopred jasný víťaz, a to súčasný prevádzkovateľ Železničná spoločnosť Slovensko.

Rezort dopravy špekulácie vylučuje. „V marci 2018 sme zverejnili predbežné oznámenia o zámere vyhlásiť takúto súťaž v úradnom vestníku EÚ s rozsahom služieb a plánovaným dátumom začatia uplatňovania zmluvy o službách vo verejnom záujme a dobe jej trvania. Aj z tohto dôvodu sme presvedčení, že ide o dostatočnú dlhú dobu," oznámila hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Tému spracovala redaktorka Zuzana Gadušová.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?