25. 08. 2019 19:06 | BRATISLAVA/TV Markíza

Večná polemika okolo gastrolístkov. V Česku urobili rázne rozhodnutie

Slovenská vláda je za ne, opozícia by ich skôr zrušila.

Gastrolístky.
Gastrolístky. Foto: TVNOVINY.sk

Čo dlho nešlo, sa možno stane realitou. V susednom Česku uvažujú popri gastrolístkoch dať firmám možnosť prispievať zamestnancom na jedlo priamo vo výplate. Hoci aj u nás bolo hneď niekoľko takýchto pokusov, ani jeden z nich doteraz nevyšiel.

Vlastná jedáleň, ale najčastejšie stravné lístky či najnovšie gastrokarty. To sú spôsoby, ktorými sa zamestnávateľ môže svojim pracovníkom postarať o jedlo, kým sú v robote.

Od leta je najnižšia hodnota stravného 3 eurá aj 83 centov. Firma musí z ceny jedla uhradiť aspoň 55 percent. Čiže napríklad pri gastrolístku v hodnote 4 eurá, sú to 2 eurá 20 centov. Zvyšok si musíte zaplatiť sami.

A teraz si predstavte, že namiesto stravenky by ste napríklad 50 eur mesačne dostali od zamestnávateľa ako príspevok na obed rovno vo výplate.

V Česku to už navrhla ministerka financií s tým, že zamestnanci o nič neprídu, len sa systém zjednoduší. Tamojší majitelia bufetov či reštaurácií, ktorí z gastrolístkov rovnako ako u nás platia ich vydávateľom provízie, sú za.

U nás využíva stravné lístky či gastrokarty zhruba 720-tisíc zamestnancov. Minister práce Richter ich opakovane obhajuje. Podľa neho, ak by dostali ľudia do ruky peniaze, nemuseli by skončiť na účte za jedlo.

Na rozdiel od vlády súčasná opozícia vo svojich volebných programoch uvažuje o tom, že by sme pri platení miesto gastrolístkov vyťahovali z peňaženky radšej hotovosť. A nemyslia si ani, že by sme kvôli tomu prestali obedovať.

Viac sa už dozviete z reportáže Alexandry Danilov

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?