06. 10. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mladomanželské pôžičky sa budú meniť. Šancu získať ich dostane viac ľudí

Kým teraz platí, že mladí môžu o úver žiadať najneskôr do roka od svadby, po novom by to boli až tri roky.

Mladomanželské pôžičky.
Mladomanželské pôžičky. Foto: TV Markíza

Po tom, čo zistili, že mladomanželské pôžičky sú fiaskom, chcú meniť pravidlá. Podmienky pre získanie štátnej podpory by mali byť jednoduchšie a k podpore by sa malo dostať viac párov.

Mladomanželské pôžičky poskytuje Štátny fond rozvoja bývania mladým do 35 rokov od júla. Už skôr sme informovali, že záujem o ne je biedny. Teraz za tri mesiace vieme povedať, že prišlo 33 žiadostí a z toho sitom prešla len tretina.

Zdá sa teda, že hoci vyzerali pôžičky príliš štedro, pravidlá boli prísne, mladomanželia museli totiž pre získanie úveru splniť viacero podmienok.

Aj keď priznať to otvorene nechcú, zrejme toto bude dôvod, prečo chcú mladomanželské pôžičky krátko po spustení hneď meniť.

Kým teraz platí, že mladí môžu o úver žiadať najneskôr do roka od svadby, po novom by to boli až tri roky. Zvýšiť chcú aj limit príjmu, do ktorého ešte podporu dostanete. Pre pár s jedným dieťaťom to bude predstavovať strop okolo 2200 eur. Naďalej však bude platiť výhoda odpustenia dlhu za dieťa.

Analytik pripúšťa, že po zmene by mohli dostať peniaze viacerí, no v porovnaní s ponukami komerčných bánk to nemusí byť pre mladých ani po novom zaujímavé.

Tému spracovala Andrea Mačošková

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?