20. 11. 2019 12:24 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

EK varovala Slovensko, že budúcoročný rozpočet nemusí splniť jej kritéria

Rezort za poklesom ekonomického rastu vidí aj množstvo „predvolebnej" legislatívy.

Rozpočet
Rozpočet Foto: Shutterstock.com

Európska komisia aj tento rok hodnotí návrhy budúcoročných rozpočtov krajín eurozóny. Jedenásť štátov predložilo rozpočty, ktoré sú podľa nej viac či menej v súlade s kritériami Paktu stability a rastu.

Pri ďalších štyroch krajinách, medzi ktorými je, okrem Fínska, Slovinska a Portugalska, aj Slovensko existuje možnosť, že nenaplnia požadované kritériá na 100 percent. Najhoršie spomedzi všetkých komisia zhodnotila rozpočty Francúzska, Španielska, Belgicka a Talianska.

Ak informoval médiá rezort financií pokles ekonomického rastu, externé prostredie a množstvo „predvolebnej" legislatívy spôsobili, že rozpočet Slovenska na budúci rok nie je podľa EK úplne v súlade s požadovanými pravidlami. Aj napriek tomu komisia rozpočet akceptovala a dala mu zelenú. Pri hodnotení štrukturálneho salda, ako aj výdavkového pravidla EK identifikovala riziko odchýlenia. Zároveň však vyzdvihla, že náš dlh je bezpečne pod hranicou 60 percent HDP.

„Je to úplne pochopiteľné a vzhľadom na aktuálnu situáciu sme podobné hodnotenie komisie očakávali. Mojim cieľom je, aby bol rozpočet schválený a nerobili sa v ňom už ďalšie zmeny, ktoré by znamenali zvýšenie deficitu na budúci rok. Stále máme zdravé verejné financie a ak sa neprejaví „predvolebná kreativita" poslancov Národnej rady, dosiahne budúcoročný deficit 0,49% HDP", uviedol na margo hodnotenia minister financií Ladislav Kamenický.

Hodnotenie komisie dáva jednotlivým krajinám informácie o tom, kde sú možné riziká v nedodržaní pravidiel. Avšak ani toto hodnotenie komisie nemusí dávať skutočný obraz o tom, ako sa napokon plán tej ktorej krajiny naplní, či nenaplní.

O návrhu rozpočtu budú poslanci rokovať od budúceho týždňa, utorka (26. 11.)

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?