09. 12. 2019 17:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ľudia si v týchto dňoch zrejme nájdu obálku od banky: Majú šancu vymeniť drahý účet za iný

Niektoré banky ešte doháňajú rok 2018, iné si už pomaly pripravujú zúčtovania z tohto roku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Ak máte v banke založený účet, v týchto dňoch si možno v schránke nájdete obálku. Banky posielajú klientom výpisy poplatkov, ktoré vám mesačne účtujú. Je to šanca ako drahý účet vymeniť za lacnejší.

Ročný výpis poplatkov musia banky posielať bezplatne, či už do schránky alebo elektronicky, každému klientovi, ktorý má u nich bežný alebo sporiaci účet. Niektoré banky ešte doháňajú rok 2018, iné si už pomaly pripravujú zúčtovania z tohto roku.

"Naša banka posielala bežným občan prvý výpis už začiatkom septembra a tento výpis bol za obdobie od septembra až decembra minulého roka. Ďalší takýto výpis môžu klienti očakávať v januári a bude už za celý tento rok," ozrejmila hovorkyňa Unicredit Bank Zuzana Ďuďáková.

"VÚB banka aj tentoraz zašle klientom výpis všetkých poplatkov a uhradených či pripísaných úrokov za rok 2019 a to zhruba koncom januára budúceho roku," pokračoval hovorca VÚB banky Dominik Miša.

Ak takýto papier dostanete, rozhodne stojí za pozornosť. Pripomeniete si aký typ účtu ste si možno aj pred rokmi založili alebo aký balík máte a služby v ňom zahrnuté. No to najdôležitejšie, koľko za čo platíte.

"Musí obsahovať celkovú sumu poplatkov, ktorú sme za bežný účet zaplatili, tá bude navyše rozdelená na poplatok za vedenie bankového účtu ako aj za všetky bankové operácie. Navyše môžeme v tomto výpise vidieť aj všetky pripísané úroky za zostatok na bežnom účte ako aj úroky, ktoré sme zaplatili za naše úverové produkty," vysvetlil finančný analytik Marián Búlik.

Za bežný účet platia niektorí aj šesť eur mesačne, čo je 72 eur za rok, ktoré akoby vyhodili von oknom. Paradoxne, za rovnakou sumou sa mnohí naháňajú, keď chcú štátnu prémiu. Tá maximálna je vo výške 70 eur.

Ak sa vám poplatok za účet nepozdáva, stačí si skontrolovať cenník, a tak zistiť, za akých podmienok môžete mať účet lacnejší alebo dokonca zadarmo.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?