15. 03. 2020 12:04 | PREŠOV/TV Markíza

Obyvateľov zbúranej bytovky prekvapili ceny bytov v Prešove. Šípia za tým špekulantov

Odborníci za tým vidia ale viac faktorov, nie len jej demoláciu.

Bytovka na Mukačevskej ulici, ktorú poškodil výbuch plynu 6. decembra.
Bytovka na Mukačevskej ulici, ktorú poškodil výbuch plynu 6. decembra. Foto: TASR

Na ich nešťastí sa chcú priživiť špekulanti. Myslia si to obyvatelia paneláka, ktorí po výbuchu plynu v Prešove na Mukačevskej ulici museli zbúrať. Zistili, že voľných bytov je v Prešove nedostatok a ich ceny poriadne vzrástli.

Len vďaka finančnej zbierke, ktorá sa vyšplhala na viac päť miliónov eur, môžu teraz začať nový život. Mesto už obyvateľom zbúraného paneláka peniaze vyplatilo no tí teraz z hrôzou zisťujú že kúpiť si nový byt v tej istej lokalite je takmer nemožné.

„Vidím to iba v súvislosti s tým, že zrazu v meste chýba 50 bytov a ľudia využili situáciu," myslí si Mojmír Květoň zo spoločenstvo vlastníkov bytov. Jeden majiteľov bytov Jozef Novický za tým vidí špekulanstvo, ceny bytov sa zdvihli o 20- 30 percent.

Nový byt si zháňa aj rodina Pelechovcov. Zatiaľ sú v podnájme , no čím skôr by už chceli bývať opäť vo svojom. Stúpajúce ceny bytov ich zaskočili. Ingrid Pelechová je presvedčená, že po výbuchu sa ceny umelo navýšili, odhaduje to, že až o 10 až 20-tisíc eur.

Ten kto nemal poistku za dvojizbový byt dostal zo zbierky takmer 89-tisíc eur. Pani Mária zatiaľ býva u príbuzných. Pochybuje ale že si za túto sumu dokáže nájsť náhradný byt v tej istej lokalite. „A keď si aj kúpim byt tak čo potom, veď nemám nič, mne ešte aj toto kúpili," tvrdí bývala majiteľka bytu Mária Rímska.

Podľa realitných maklérov voľných bytov je málo a nárast ich cien nesúvisí len s tragickým výbuchom plynu. „To je prirodzená reakcia, lebo ľudia stále kupujú, investujú do tých nehnuteľnosti, " povedal nám realitný maklér Rastislav Štalmach.

Druhý maklér, Matej Biroš, za tým vidí nedostatok bytov, čiže aj toto môže podľa neho byť faktor, ktorý zvýši cenu bytov v Prešove a okolí.

Hlavným dôvodom zdražovania nehnuteľností sú tak, ako na celom Slovensku, najmä nízke úrokové sadzby hypoték. „Veľa ľudí, ktorí robia v zahraničí na Slovensku kupujú byty a prenajímajú ich, tvrdí Biroš.

O výstavbu novej bytovky na Mukačevskej ulici prejavili záujem iba desiati bývalí vlastníci bytov. Ďalší sa snažia nájsť si adekvátne náhradné bývanie za primeranú cenu. „Alebo budú musieť hľadať nejaký ústupok, kompromis. Napr. v prostredí, kde je takýto byt je lacnejší," myslí si Květoň.

Reportáž spracoval Martin Jedinák.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?