26. 03. 2020 16:32 | BRATISLAVA/TASR

Živnostníci napísali premiérovi list. Spísali mu svoje požiadavky ohľadom koronavírusu

Trápia ich problémy, ktoré im spôsobila epidémia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) požiadal listom premiéra Igorova Matovičova (OĽaNO) o urýchlené stretnutie a prerokovanie opatrení na pomoc živnostníkom postihnutým pandémiou ochorenia COVID-19.

SŽZ rozšíril svoje požiadavky zo 14. marca o štátnu kompenzáciu príjmov samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) a o štátny príspevok na úhradu miezd zamestnancom, ktorým živnostníci a malé podniky pre zatvorené prevádzky nemôžu prideľovať prácu.

"Už od polovice marca s napätím sledujú živnostníci a malí podnikatelia rôzne opatrenia, prijímané ústredným krízovým štábom, a zažívajú obdobie úplnej neistoty ich ďalšej osobnej existencie," uviedol vo štvrtok SŽZ v tlačovej správe.

Prezident SŽZ Stanislav Čižmárik zdôraznil, že denne dostáva e-mailové správy a prosby od živnostníkov, ktorí nemajú možnosť vykonávať svoju prácu, aby vláda myslela na to, že sa ocitli v situácii bez akéhokoľvek príjmu.

Čižmárik upozornil, že živnostníci a ďalšie SZČO nemajú nárok na nezamestnanecké dávky, sú zmluvne zaviazaní financovať náklady, ako napríklad nájom, energie, odvody, poplatky, ale aj mzdy a odvody za svojich zamestnancov. "Často zamestnávajú aj rodinných príslušníkov, a tak sú celé ich rodiny v situácii veľkej neistoty z budúcnosti. Práve teraz očakávajú podporu od štátu, aby prežili," dodal Čižmárik.

SŽZ navrhuje kompenzáciu príjmov pre všetky SZČO, ktoré stratili príjmy z dôvodu povinného uzatvorenia prevádzok alebo obmedzenia styku osôb v rámci preventívnych opatrení.

Táto kompenzácia by mohla podľa zväzu predstavovať fixnú sumu, napríklad 1500 eur alebo určitý pomerný percentuálny podiel z príjmov dosiahnutých v predchádzajúcom roku podnikania. Zväz navrhol aj štátny príspevok na úhradu minimálne 70 % náhrady mzdy pre zamestnancov malých prevádzok, ktorým zamestnávatelia nemôžu prideľovať prácu pre ich uzatvorenie alebo obmedzenie styku osôb v rámci preventívnych opatrení.

SŽZ zopakoval aj svoje staršie požiadavky na odklad odvodov, poistného a daní pre SZČO o tri mesiace, odpustenie odvodov, poistného a daní pre zamestnancov poberajúcim náhradu mzdy pre prekážky na strane zamestnávateľa či poskytnutie preklenovacích bezúročných pôžičiek na prevádzkové náklady so splatnosťou minimálne dva roky, a s odloženým začiatkom splácania istiny o pol roka.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?