20. 04. 2020 11:14 | HUMENNÉ/TASR

V Humennom je ohrozených vyše 400 miest, dôvodom je niekoľkoročný spor

Firma vyrábajúca priemyselné vlákna od piatka prerušila výrobu.

Na archívnej snímke výroba vlákien v Humennom.
Na archívnej snímke výroba vlákien v Humennom. Foto: TASR

Humenská spoločnosť Nexis Fibers, výrobca priemyselných vlákien, zastavila počas víkendu (18. - 19. 4.) svoju výrobu. Dodávateľ energií a médií Chemes Humenné jej od piatka prerušil dodávku niektorých z nich.

"Bez obnovenia prerušených dodávok energií a médií nedokážeme opätovne spustiť našu výrobnú činnosť. Pokiaľ k opätovnému spusteniu našej výroby nedôjde v priebehu najbližších pár dní, naša spoločnosť bude nútená pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu a viac ako 400 našich zamestnancov príde o prácu a živobytie," informovalo vedenie spoločnosti s tým, že nespustením prevádzky v krátkej dobe vzniknú škody v miliónoch eur aj veriteľom spoločnosti. Záväzky voči nim sa Nexisu darilo od roku 2017 vďaka reštrukturalizačnému plánu uspokojovať, tvrdí vedenie.

Dôvodom prerušenia dodávok energií je niekoľkoročný spor medzi spoločnosťami o výšku uhrádzaných platieb za energie. "Nexis Fibers riadne neplatí za energie a médiá, ktoré mu dodáva spoločnosť Chemes Humenné, a nerešpektuje ceny, ktoré akceptujú všetci odberatelia v Priemyselnom parku Chemes v Humennom," informovala energetická firma v piatok (17. 4.).

Na základe uznesenia Okresného súdu Humenné zo 14. apríla 2020, ktorým súd vyhovel návrhu Nexisu na nariadenie neodkladného opatrenia, je Chemes povinný zdržať sa akýchkoľvek úkonov smerujúcich k prerušeniu, obmedzeniu alebo zastaveniu dodávok energií a médií.

Nexis Fibers je, naopak, za dodané energie povinný uhrádzať svojmu dodávateľovi týždenné zálohové platby vo výške 142.140 eur s DPH vopred. Podľa vedenia podniku tak vláknarska firma vo štvrtok (16. 4.) aj urobila.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?