25. 05. 2020 14:51 | BRATISLAVA/TASR, mm

Známa automobilka bojuje o svoju existenciu. Jej najznámejšie modely zrejme skončia

Tieto modely sú dobre známe aj slovenským motoristom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Automobilka Renault môže zaniknúť, ak veľmi skoro nedostane pomoc na zvládnutie následkov koronakrízy, varuje francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Túto hrozivú predpoveď potvrdzujú aj najnovšie informácie spravodajskej agentúry Reuters s odvolaním sa na zdroje blízke spoločnosti. Tie hovoria o postupnom ukončení výroby vlajkových lodí.

Malo by ísť o najznámejšie modely Espace, Scénic a Talisman. Spoločnosť takto plánuje v krátkej dobe ušetriť miliardy eur, aby sa vôbec udržala na trhu. Píše denník SME.

Automobilke sa snaží pomôcť aj francúzska vláda, ktorá však svoju pomoc podmieňuje vrátením väčšieho podielu produkcie späť do krajiny. Vláda takisto chce, aby vyrábala „zelenšie" autá s nižšími emisiami.

„Áno, Renault môže zmiznúť," povedal v rozhovore Le Maire. Zároveň doplnil, že ešte neschválil pre automobilku úver vo výške 5 miliárd eur a že diskusie pokračujú.

Renault je súčasťou širšej aliancie, v ktorej sú ďalšími partnermi japonské firmy Nissan a Mitsubishi Motors. Aliancia by mala na tento týždeň v stredu (27. 5.) predstaviť novú stratégiu. Nissan uvažuje o zrušení 20-tisíc pracovných miest, pričom veľká časť by mala pripadnúť na Európu a rozvíjajúce sa krajiny.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?