13. 08. 2020 17:00 , článok bol aktualizovaný 13. 08. 2020 18:37 | BRATISLAVA/TV Markíza

Desaťtisícom štátnych zamestnancov budú znižovať platy. Naopak, viac dostanú učitelia a sestry

Aparát má byť štíhlejší o 150 miliónov eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Začalo sa zoštíhľovanie štátu. Úrady už štátnym zamestnancom oznamujú, že im znížia výplaty. Niekomu zoberú viac, inému menej. A niektorí úradníci môžu prísť dokonca o prácu. Želaný výsledok je, aby celý byrokratický aparát zlacnel o 150 miliónov eur.

Prvým úradníkom už ich šéfovia oznámili znižovanie platov. Informáciu nám mimo kameru potvrdili samotní zamestnanci úradov v Trenčíne a v Bratislave. Škrty ušetria štátu ešte každé desiate euro z osobných nákladov.

„10 percent mzdovej obálky na úradníkov v štátnej správe vychádzan na približne 150 miliónov eur. Počítame s tým od budúceho roka," povedal riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze Štefan Kišš.

Čítajte tiež: Viskupič zo SaS: Štátna správa bude musieť prepúšťať.

Je na každom úrade - od úradu vlády po akýkoľvek okresný úrad, aby posúdil dôležitosť každého svojho úradníka zvlášť. Plošné škrty o desať percent by sa podľa experta minuli účinku.

Recept na redukčnú diétu úradov písali analytici Útvaru hodnoty za peniaze dva roky. Začali za Pellegriniho a výsledok ich práce si po voľbách osvojila Matovičova vláda. Odborová organizácia zastupujúca zamestnancov štátu tvrdí, že nikto s nimi o znižovaní platov ani o prepúšťaní nerokoval.

„Ešte 6. júla nás minister práce na osobnom stretnutí informoval, že šetrenie by sa malo dotknúť tovarov a služieb. Dnes je už skutočnosť iná.. Dozvedáme sa len prostredníctvom našich členov, že na niektorých úradoch už dochádza k šetreniu, ale na zamestnancoch," povedala odborová predáčka vo verejnej správe Milena Rácová.

Ušetrené peniaze si však štát nenechá. Chce z nich platiť mzdy učiteľov a prilákať nové zdravotné sestry.

Téme sa venoval Tomáš Velecký.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?