14. 09. 2020 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pandemickú OČR už nemôžu čerpať ani rodičia škôlkarov, rozhodol o tom minister práce

Zostáva vám len dovolenka, home office či neplatené voľno.

Skolkz_OCR[1].jpg
Skolkz_OCR[1].jpg

Zmena pre rodičov škôlkarov. Hoci sa situácia s koronavírusom u nás zhoršuje, aj tak už nebudete môcť s dieťaťom len tak zostať doma a brať ošetrovné od štátu. Minister práce Milan Krajniak to navrhuje v novele, ktorá už prešla vládou. Materské školy by sa tak mali dostať na úroveň s ostatnými žiakmi škôl.

Len čo sa začal školský rok, viaceré školy a škôlky už stihli aj zatvoriť pre podozrenie alebo potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom. Niektorí rodičia detí majú obavy, iní sa spoliehajú na hygienické opatrenia.

Kým ešte pred prázdninami sa každý pracujúci rodič mohol rozhodnúť, či si chce dieťa radšej nechať doma a štát mu vyplatil pandemickú OČR, pre školákov už od septembra žiadne ospravedlenie neplatí. Pokiaľ sú zdraví a škola funguje, na vyučovaní byť musia.

Rezort práce sa teraz chystá zrušiť výnimku aj škôlkarom.

„Ak nie je epidemiologický dôvod, tak v takom prípade nebude mať nárok na pandemické ošetrovné, lebo školská dochádzka v prípade školákov je povinná a v tomto prípade to zaradenie je tiež voľné,“ potvrdil minister práce Milan Krajniak.

Inak povedané, ak by ste chceli zostať so škôlkarom doma z práce len preto, že sa obávate nákazy medzi deťmi, štát vám to už nepreplatí. Zostáva vám len dovolenka, home office či neplatené voľno.

Možnosť nechať škôlkara dobrovoľne doma a čerpať na neho OČR-ku sa skončí, hneď ako novelu zverejnia v zbierke zákonov. Zatiaľ sa očakáva, že by to mohlo byť niekedy na konci septembra.

Viac sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?