14. 10. 2020 11:18 | PRAHA/tvnoviny.sk

Forbes: Kellner je stále najbohatší Čech napriek tomu, že prišiel o 57 mld korún

Za prvý polrok jeho finančná skupina Home Credit prerobila 690 miliónov eur.

Petr Kellner na archívnej snímke.
Petr Kellner na archívnej snímke. Foto: Profimedia.sk

Petr Kellner je stále najbohatším Čechom a s veľkým náskokom kraľuje v tomto rebríčku. A to aj napriek tomu, že covidová pandémia a s ňou spojená koronakríza ho pripravila o miliardy českých korún.

Informuje české vydanie Forbes, ktorý rebríček zostavil po deviaty raz. V najnovšom rebríčku 100 najbohatších ľudí Česka mu patrí prvé miesto s odhadom hodnoty majetku 293 miliárd Kč (vyše 10,7 mld eur).

Oproti minuloročnému rebríčku jeho majetok klesol o 57 miliárd (vyše 2,08 mld eur). Podľa magazínu je dôvodom prvý polrok jeho finančnej skupiny Home Credit, ktorá prerobila 690 miliónov eur. Straty nevyrovnala ani telekomunikačná a mediálna divízia, kam nedávno pribudla okrem iného TV Markíza aj TV Nova. „Takto veľkú stratu neutrpel za tohtoročnú ekonomicky ťažký a nepredvídateľný rok žiadny z českých miliardárov," konštatuje Forbes.

Prečítajte si aj: Najbohatším Slovákom je opäť Chrenko, v prvej päťke sa zmenili mená

Na druhom mieste je Radovan Vítek, ktorý je najväčším českým realitným magnátom a hlavným majiteľom skupiny CPI Property Group.

Tretia priečka patrí vďaka energetike Danielovi Křetínskemu, ktorý rádovo miliardy českých korún dokázal tento rok zarobiť investíciami do amerických reťazcov ako Macy's a Foot Locker, či britských Royal Mail i Sainsbury's. Je tiež vlastníkom pražskej Sparty.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: AP Photo/Francisco Seco
 

Podľa magazínu je ale víťazom koronakrízy český premiér Andrej Babiš. Jeho majetok Forbes odhaduje na 74 miliárd korún, (2,7 mld eur), čo je medziročný nárast o štyri miliardy českých korún.

Poľnohospodárstvo, potravinárstvo a hnojivá patria, pochopiteľne, k najmenej ovplyvneným odvetviam. „Široký záber jeho podnikateľských záujmov síce tento rok vyvolal značné kolísanie ako medzi jednotlivými oblasťami, odkiaľ pochádza jeho majetok, ako aj v ich rámci a vo výsledku je na tom Babiš stále lepšie. Začiatkom roka vplyvom pandémie utrpeli médiá i poľnohospodárstvo, to sa však vplyvom sezónnosti nakoniec dostáva na lepšie čísla ako vlani," zdôraznil Forbes.

Prvú päticu uzatvára Karel Komárek, ktorého obchodné aktivity skupiny zahŕňajú lotérie a hry, ropu a zemný plyn, informačné technológie a nehnuteľnosti.

Zoznam najbohatších Čechov a Češiek nájdete TU.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?