Live
Sledujte NAŽIVO: Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude
Sledujte tu
15. 10. 2020 12:46 | BRATISLAVA/TASR

Najbohatším Slovákom je opäť Chrenko, v prvej päťke sa zmenili mená

Najbohatšou Slovenkou je vdova po úspešnom podnikateľovi.

Ivan Chrenko.
Ivan Chrenko. Foto: hbreavis.com

Najbohatším Slovákom je tento rok opäť Ivan Chrenko - developer a majiteľ skupiny HB Reavis. Jeho majetok tento rok dosiahol úroveň 1,65 miliardy eur. Vyplýva to z rebríčka najbohatších Slovákov magazínu Forbes.

Na druhom mieste sa nachádza Jaroslav Haščák z Penta Investments s majetkom 1,07 miliardy eur a prvú treticu uzatvára Miroslav Trnka - spolumajiteľ kyberbezpečnostnej spoločnosti Eset s odhadovaným majetkom 700 miliónov eur.

Aj zvyšné dve miesta prvej pätice najbohatších Slovákov obsadili Trnkovi partneri v podnikaní - Peter Paško s majetkom 670 miliónov eur a Rudolf Hrubý s majetkom 670 miliónov eur.

V minuloročnej pätici najbohatších Slovákov sa nachádzali aj Tomáš Chrenek z Moravia Steel a Minerfinu či spolumajiteľ papierenského závodu Mondi SCP Milan Fiľa - práve ich nahradili v tohtoročnom rebríčku zástupcovia IT odboru. Podľa magazínu za úspechy majiteľov kyberbezpečnostnej spoločnosti môže ďalší rok rekordných výnosov a vysokej ziskovosti.

Prečítajte si aj: Kellner je stále najbohatší Čech napriek tomu, že prišiel o 57 mld korún

Zástupcovia tradičných odborov, naopak, za vlaňajšok vykázali často horšie výsledky. "Tento posun ukazuje, ako rôznorodo sa darilo v poslednom období tradičným odvetviam, ako sú napríklad hutnícke závody, v porovnaní s technologickými sektormi. A potvrdzuje sa, že technológie v tomto súboji víťazia," myslí si šéfredaktor magazínu Juraj Porubský.

Prvá tretica najbohatších Slovákov podľa údajov magazínu rozšírila svoj majetok v porovnaní s minulým rokom o desatinu. Ako zhrnul, celkovo disponuje 32 najbohatších Slovákov bohatstvom na odhadovanej úrovni 11,9 miliardy eur - toto číslo sa medziročne zvýšilo iba nepatrne.

"Výsledky firiem členov rebríčka za vlaňajšok, z ktorých sme pri hodnotení vychádzali, pritom ešte nezohľadňujú vplyv koronakrízy. Jej finančné dôsledky na biznis najbohatších sa prejavia až v ďalšom ročníku rebríčka. No už teraz mnohí jeho členovia naznačujú, že vplyv bude nezanedbateľný," dodal magazín.

Najbohatšou Slovenskou, ktorej patrí v rebríčku 11. miesto je Mária Blašková s rodinou. Je vdova po spolumajiteľovi Tříneckých železiarní Ľubomírovi Blaškovi a jej majetok sa odhaduje na 400 mil. eur.


Rebríček najbohatších Slovákov nájdete tu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?