06. 04. 2021 20:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Účty za teplo budú nižšie, ako sa čakalo. Teplárne vyplatia preplatky v hodnote miliónov eur

Štátny podnik, ktorý spravuje väčšinu teplární po celom Slovensku, sa zo straty prehupol do zisku.

Účty za teplo budú nižšie ako sa čakalo.
Účty za teplo budú nižšie ako sa čakalo. Foto: TV Markíza,

Koronavírus rozhýbal aj naše účty za energie. Dobré správy o zlacňovaní avizovali politici už vlani. Lepšie ceny za energie naštartovali teplárne k lepším výsledkom. Nový manažment navyše priniesol nový vietor. Štátny podnik, ktorý spravuje väčšinu teplární po celom Slovensku, sa zo straty prehupol do zisku.

Napriek tomu, že nás pandémia uväznila doma na homeofficoch či na dištančnom vzdelávaní, a zima nebola miernejšia ako po minulé roky, spotrebe tepla nerástla. Kohútiky na radiátoroch ostali otvorené.

Vo výsledku sa to prejavilo na lepších cenách za teplo.

Účty za teplo budú nižšie ako sa čakalo.
Účty za teplo budú nižšie ako sa čakalo. Foto: TV Markíza,
 

Spotreba energie v Košiciach

Napriek tomu, že tohtoročná zima v Košiciach bola tuhšia ako za posledné dva roky, Košičanom vrátia za teplo viac ako milión eur. Tri štvrtiny z miliónu stotisíc, ktorý ľuďom vrátia, je preplatok od teplárne, ktorá vyrába väčšinu tepla v meste. Košičania by si prvé šeky mali v schránkach nájsť už v najbližších dňoch.

Karty pri výrobe tepla v Košiciach by však v najbližších rokoch mohla zamiešať snaha župy využiť geotermálny zdroj v takzvanej čižatickej vetve. Všetko majú ukázať skúšobné vrty. „Veríme, že využitie bude čo najefektívnejšie, napríklad, že by sa táto voda mohla využiť aj na vykurovanie, prípadne na iné účely ako na akvapark,“ povedala hovorkyňa kraja Anna Terezková.

Dôležité však vraj bude to, koľko to bude stáť a či sa na to nájde grant alebo iný nenávratný fond.

Ako to napokon s mínaním energie vyzerá, sa dozviete z reportáže Mareka Gudiaka a Jozefa Demetera.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?