09. 06. 2021 14:54 | BRUSEL/kc

Jedno z najrozšírenejších „éčiek“ je jedovaté. Pridáva sa aj do potravín každodennej potreby

Na základe výsledkov EFSA sa dá očakávať, že Europská únie pridávánie látky do potravín zakáže.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Farbivo E 171, ktoré sa pridáva do mnohých potravín, je jedovaté a pre konzumentov nebezpečné. V novom stanovisku k používaniu tejto látky to uviedol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Pod označením E 171 sa skrýva oxid titaničitý (titánová beloba), látka, ktorá sa pridáva napríklad do žuvačiek, bielej čokolády, lízaniek, pečiva ale aj do omáčiek či ryžových cestovín.

„S prihliadnutím na všetky dostupné vedecké štúdie a údaje sme dospeli k záveru, že oxid titaničitý už nemožno považovať za bezpečný v potravinárskom priemysle. Nemohli sme vylúčiť obavy z genotoxicity po konzumácii častíc oxidu titaničitého. Po perorálnom požití je absorpcia častíc oxidu titaničitého nízka, môžu sa však hromadiť v tele,“ povedal predseda skupiny odborníkov Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín Maged Younes.

O jedovatých účinkoch oxidu titaničitého sa medzi odborníkmi hovorí desať rokov. Titánová beloba človeku ubližuje pomaly. Pri dlhodobej konzumácii dokáže napríklad poškodiť črevá alebo spôsobiť rakovinu. Odborníci ho často prirovnávajú k azbestu. Látka sa pritom často vyskytuje v sladkostiach, ktoré konzumujú najmä deti.

Na základe výsledkov EFSA sa dá očakávať, že Europská únie pridávánie látky do potravín zakáže.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?