09. 01. 2017 10:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Hrnčiar o kauze Bašternák: Verím štátnym inštitúciám a v elementárnu spravodlivosť

Podpredseda NR SR verí štátnym inštitúciám vo vyšetrovaní káuz, na druhej strane cíti krivdu voči štátu v kauze Martinské hole. Na Roberta Kaliňáka nemôže povedať krivého slova.

Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar
Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar Foto: TVNOVINY.sk

Pred dvomi rokmi odišiel z Mosta-Híd, aby mohol budovať #Sieť. Po marcových voľbách zo strany odišiel a opäť sa vrátil k Bélovi Bugárovi. O súčasnej koalícii, v ktorej zastáva post podpredsedu parlamentu, hovorí, že takúto koalíciu si nevedel v živote predstaviť, ale podľa jeho slov momentálne niet inej alternatívy. Andrej Hrnčiar v súvislosti s kauzou Bašternák verí štátnym inštitúciám a  v elementárnu spravodlivosť.

Ukázalo sa, že pred voľbami bola pre pravicového voliča dôležitá odpoveď na otázku, či pôjde strana do vlády so Smerom alebo nie. Postoj #Siete aj vďaka vyjadreniam Radoslava Procházku bol zmätočný. Vy ste v strane razili, aký názor?

Každý by si mal niesť dôsledky svojho konania a svojich činov. Keď si zoberieme ako sa správali niektorí politici, ktorí dva roky útočili napríklad na Sieť či Rada Procházku. Konkrétne Igor Matovič ho nahrával a podľa neho nebolo väčšieho klamára a zlodeja. A zrazu, keď boli známe výsledky volieb, chcel s Radom Procházkom zostaviť vládu. Alebo pár dní pred voľbami vyšli na juhu státisíce letákov proti Bélovi Bugárovi a Mostu-Híd, a opäť z dielne Igora Matoviča.

Môj osobný názor bol, že by vzťahy nevydržali a stojím si za tým, že súčasná koalícia bola vzhľadom na výsledky volieb jediným správnym riešením pre Slovensko. Táto vládna koalícia dáva predpoklad, že bude oveľa stabilnejšia ako stredopravá koalícia, ktorá mohla vzniknúť.

Vláda vznikla, ale o pár mesiacov sa zredukovala na tri subjekty. Tomu predchádzal váš odchod zo strany a následný príchod do klubu Mosta-Híd. Prečo ste sa rozhodli pridať k Bélovi Bugárovi?

Budem hovoriť za piatich poslancov, ktorí odišli zo Siete. Mali sme niekoľko možností a niekoľko variantov, čo sme mohli urobiť. Nechceli sme byť tí, ktorí by zapríčinili pád vlády alebo ohrozili vládnu koalíciu.

Najbližšia programovo blízka strana bola Most-Híd, preto sme ju požiadali o vstup do poslaneckého klubu. Zvíťazila teda naša zodpovednosť a za týmto krokom si stojíme. V podstate sme prišli o ministerstvo, za ktoré politickú zodpovednosť zobral Most-Híd. Naši oponenti nás preto nemôžu obviňovať z vydobýjania si pozícii.

 

V živote by som si nepredstavil, že vznikne takáto vláda

Občania vás volili na kandidátke #Siete, nie na kandidátke Mosta. Nemyslíte si, že ste vašich voličov podviedli?

My sme prišli s tým, že chceme ako súčasť klubu Most-Híd presadiť to, čo sme voličom Siete sľubovali. Náš program, s ktorým sme išli do volieb, je kompatibilný s Mostom-Híd.

Výsledky hovoria za všetko - Slovensko má jeden z najtvrdších zákonov proti schránkovým firmám na svete, prijali sme zásadné zmeny pri reštrukturalizáciách, aby sa už nemohla opakovať kauza Váhostav. Všetko sú to podnety z programu Siete, ktoré dnes napĺňa ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za Most-Híd. Prichádzame však aj s vlastnými podnetmi - ja osobne som napríklad stál pri zrode legislatívnej iniciatívy na podstatne jednoduchšie čerpanie eurofondov a na zabránenie korupcie pri týchto projektoch. Náš program plníme, takže o žiadnom podvode nemôže byť ani reči.

V koalícii ste sa ocitli s SNS, ale hlavne so Smerom, ktorý ste v minulosti kritizovali. Ako sa vám s poslancami koalície spolupracuje?

Život prináša rôzne situácie a nikdy by som si nepredstavoval, že vznikne takáto kombinácia politických strán. Osobne som si nevedel predstaviť, že niekedy môže byť vo vláde spojenectvo medzi Slovenskou národnou stranou a stranou Most-Híd. Som presvedčený, že každá z týchto strán si uvedomuje svoju zodpovednosť.

Už od začiatku volebného obdobia sú medzi opozíciou a koalíciou naozaj napäté vzťahy. Čo chcete ako podpredseda parlamentu spraviť preto, aby sa situácia upokojila?

Tretie volebné obdobie som primátorom mesta a viem, ako ľudia vnímali, keď môj predchodca mal rozhádané zastupiteľstvo. V Martine sa mi to podarilo zmeniť. Snažím sa o to aj v parlamente.

Ku každému poslancovi sa snažím správať rovnako a nerobiť rozdiel medzi koaličným a opozičným poslancom. Budem tak robiť aj naďalej, keď nadobudne platnosť nový rokovací poriadok.

Aj vy ste sa dostali do veľkého sporu s opozíciou, ktorá vás obvinila sfalšovania podpisu. Je bežné, že sa takéto poverenie dáva písomne?

Áno, je to bežné.

Ako ste potom vnímali vyjadrenie Lucie Nicholsonovej, že takéto poverenie býva len ústne?

Beriem to ako využitie situácie na politickú prezentáciu v kontexte koalično-opozičného politického súboja.

Tie podpisy na prvý pohľad vyzerali dosť rozdielne. Bol ten podpis na poverení naozaj podpis Andreja Danka?

Keď Andrej Danko má niekoľko dokumentov, na ktorých tie podpisy vyzerajú inakšie, tak je to vraj falšovanie. Keď sme predložili prezenčnú listinu s podpismi Igora Matoviča, mal tam tri podpisy, a každý bol iný. Pýtam sa, falšoval Igor Matovič svoj podpis? No - nefalšoval, lebo raz sa podpísal tak, druhýkrát inak.

Padlo dokonca aj trestné oznámenie. Kontaktoval vás niekto z vyšetrovacích orgánov?

Zavolal ma vyšetrovateľ, vypovedal som, ale ako sa to skončilo, neviem. Priznám sa, ani ma to nezaujíma.

V tomto spore bol veľmi iniciatívny aj Igor Matovič. O jeho mandáte sa bude zrejme rozhodovať v parlamente. Mali by mu ho poslanci odobrať?

Každému sa môže podobná vec stať, hoci by sa nemala, ale je rozdiel, ako kto reaguje. Ja napríklad nemám problém priznať si chybu, ak ju urobím, ale sú ľudia, ktorí si ju nikdy nepriznajú a ešte ju využívajú na útok proti niekomu inému. Zákon by mal platiť pre každého, aj pre Igora Matoviča.

Takže, keby sa návrh na odobratie mandátu dostane do parlamentu, tak by ste ho podporili?

Najskôr budeme čakať na stanovisko výboru, potom sa budeme v koalícii rozhodovať, ako ďalej.

Na Kaliňáka nemôžem povedať jedno krivé slovo

Aký máte názor na ministra vnútra Roberta Kaliňáka?

S ministrom vnútra som prichádzal do styku ako primátor mesta a mal ku mne vždy maximálne korektný prístup. Vždy hľadal spôsoby, ako veci riešiť, preto z tohto hľadiska nemôžem na neho povedať ani jedno krivé slovo.

A keď sa na neho pozeráte cez kauzu Bašternák?

Je to obrovský problém. Ak sa niečo protizákonné v minulosti udialo, tak by mal pán Bašternák za to pykať.

Paradoxne, práve minulá vláda Smeru schválila zákony, ktoré obmedzujú platbu v hotovosti, zamedzujú zneužívanie nadmerných odpočtov DPH a podobne. Takže ak by mali záujem nejakým spôsobom zneužívať systém, asi by ho sami sebe neobmedzovali.

Vidím tu dve roviny - politickú a trestnoprávnu. Nemyslím si, že by si niekto dovolil manipulovať vyšetrovanie, lebo táto vláda tu nebude večne. Verím, že aj keď nie je všetko v našom štáte ideálne, tak elementárna slušnosť a spravodlivosť tu funguje.

 

Veríte tomu aj v situácii, kedy na Slovensku nebola vyšetrená žiadna veľká kauza? Veď tu máme napríklad kauzu Gorila, za druhej Dzurindovej vlády kauzu vláčiky, za prvej Ficovej vlády také kauzy ako emisie, nástenka či mýtny tender. Za Radičovej vlády sa riešila kauza Osrblie a v druhej Ficovej vláde boli tiež kauzy. V takejto atmosfére naozaj veríte, že polícia dokáže nezávisle vyšetrovať povedzme aj ministra vnútra pod ktorého spadá?

Ak je systém zlý, treba ho zmeniť. A napríklad aj z tých dôvodov, ktoré ste povedali vy, navrhujeme konkrétne kroky. V súčasnosti už pracujeme s ministerkou spravodlivosti na tom, aby napríklad policajná inšpekcia nepatrila pod ministra vnútra, ale pod prokuratúru. Systém treba zmeniť tak, aby sa viac posilnila nezávislosť polície a aby boli lepšie kontrolné mechanizmy.

Nehovorím, že je všetko ideálne, ale ja nie som ani vyšetrovateľ, ani sudca, ani sa na to nikdy nebudem hrať. Jednoducho dôverujem príslušným inštitúciám, ktoré v tomto štáte máme. Dúfam a verím, že si nikto nedovolí naschvál manipulovať veci, pretože lož má krátke nohy. Ak by nastal napríklad neoprávnený zásah do vyšetrovania, tak tí ľudia predsa vedia, že by za to teraz alebo v budúcnosti museli niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

Sám ste povedali, že to má dve roviny. Jedna je vyšetrovacia a druhá politická. Práve pre tú politickú rovinu by nebolo dobré, keby minister vnútra odišiel z funkcie? Tým pádom by neboli dohady o ovplyvňovaní vyšetrovania. Následne by sa všetko vyšetrilo a ak by sa ukázalo, že je Robert Kaliňák nevinný, tak by sa mohol pokojne vrátiť. Nemyslíte, že by takýto postup ocenila aj verejnosť?

Táto kauza sa tak vyhrotila aj tým, že opozícia vodila demonštrantov pred byt, v ktorom býva premiér. Považujem za praktiku cez čiaru, keď sa do politického súboja zaťahajú rodinní príslušníci. Čo má premiérov syn a premiérova manželka s tým, že on je predseda vlády? Toto určite nie sú vhodné spôsoby, ktorými by sa podarilo niečo vyriešiť. Politické riešenie je však každopádne vecou Smeru. Každá politická strana má svoje ministerstvá, za ktoré je politicky zodpovedná.

Čo by ste urobili, keby ste vy v pozícii Roberta Kaliňáka?

Neviem vám na to odpovedať. Ja som možno iný typ človeka, možno by som konal inak.

Ale mám v tejto oblasti osobnú skúsenosť. Keď sme sa s Radom Procházkom rozhodli založiť politickú stranu, tak sme ako jediní zložili poslanecké mandáty. A pýtam sa, malo to význam?

Cítite, že vaše rozhodnutie nebolo docenené?

Po dvoch rokoch, čo som už nebol v parlamente, mi zavolal redaktor a oslovil ma pán poslanec. Tak keď si to nevšimne ani novinár, ktorý má o veciach informovať, asi ťažko to zachytí jeho čitateľ Urobil som veľké rozhodnutie, ktoré malo svoj postojový základ, ale v praxi nemalo absolútne žiadny význam.

Som rád, že som mohol osobne spoznať Roberta Fica

Ako hodnotíte premiéra Roberta Fica?

Osobne som ho nepoznal, vnímal som ho len cez médiá. Som rád, že som ho teda mohol spoznať aj z ľudskej stránky. Je to človek, ktorý túto funkciu berie naozaj veľmi vážne a je do slova a do písmena vorkoholik. Videli sme, ako sa hneď vrátil po veľmi ťažkej operácii do pracovného procesu a som presvedčený, že cíti veľkú zodpovednosť za túto vládu, a tak k tomu aj pristupuje.

V minulosti ste sa do jedného konfliktu s Robertom Ficom dostali. Pre kauzu Martinské hole sa mesto dostalo do nútenej správy. V roku 2015 Ústavný súd rozhodol v prospech cyperskej schránkovej firmy. Vy ste okamžite požiadali premiéra o pomoc. Ten vašu iniciatívu v skratke označil, že ide o politickú hru. Hneď po podpise koaličnej zmluvy sa situácia zmenila a mesto dostalo od štátu finančnú pomoc. Prečo taká náhla zmena názoru?

Ak bol konflikt medzi mnou a premiérom, nebol to osobný spor. Premiér nikdy nepoužil voči mne nejakú špinavú praktiku.

Robert Fico sa so mnou nikdy nestretol, ale ako primátor mesta som už vtedy rokoval s ministrom financií, ktorý sa snažil celej situácii pomôcť. Chcem podotknúť, že aj keby som nebol súčasťou vládnej koalície, tak od ministerstva by sme návratnú pôžičku dostali.

Vy ste sa rozhodli, že už nebude kandidovať za primátora. V akom stave odovzdáte mesto?

Mesto Martin patrí medzi ekonomicky najzdravšie mestá na Slovensku. Zadlženosť mesta Martin je v súčasnej situácii deväť percent k bežným príjmom, zákon povoľuje šesťdesiat percent. Nenájdete na Slovensku mesto v porovnateľnej veľkosti s takýmto nízkym percentom zadlženia.

Do toho dlhu sa ráta aj suma (8,5 mil. eur) pre cyperskú schránkovú firmu?

Tento spor vznikol v čase (pozn. red. kauza Martinské hole sa ťahá od roku 1995), kedy som ani netušil, že budem bývať v Martine, nie že sa stanem primátorom. Záver sporu ma dostihol v tomto období, takže sa len snažím chrániť verejné financie a elementárnu spravodlivosť.

Mesto Martin stále na súdoch vyhrávalo. Mali sme rozhodnutia Krajského súdu, Najvyššieho súdu vždy v náš prospech, a potom generálny prokurátor, resp. bývalé vedenie prokuratúry dalo mimoriadne dovolanie v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti a celý spor sa otočil.

Chránim len verejné financie a robím všetko preto, aby sme ani jedno euro nezaplatili podvodnej spoločnosti, lebo si myslím, že tá pohľadávka je nezákonná. Samozrejme, musíme rátať aj s variantom, že to budeme musieť zaplatiť. Ale aj keby sme to zaplatili, tak zadlženosť mesta bude 38 percent.

Cítim krivdu voči štátu

Hovoríte o mimoriadnom dovolaní, ktoré celý spor otočilo v neprospech mesta Martin. Vnímate to ako nespravodlivosť?

To bol dôsledok katastrofálneho stavu justície na Slovensku. Keď v minulom volebnom období vtedajší zastupujúci generálny prokurátor pán Tichý v parlamente predkladal Správu o stave prokuratúry, tak som ho kritizoval a poukázal na rôzne špinavé praktiky, ktoré sa vtedy používali.

Odvtedy vidím snahu o zmenu a som rád, že ministerskou spravodlivosti je Lucia Žitňanská, ktorá sa snaží súčasný stav zmeniť.

Takže áno, cítim krivdu, a preto sme pripravení podniknúť príslušné právne kroky voči štátu, keďže to bol práve štátny orgán, ktorý toto celé spôsobil.

Sám hovoríte, že cítite krivdu voči štátnym inštitúciám. Keď som sa vás ale pýtal na kauzy, tak ste povedali, že štátnym inštitúciám dôverujete.

Ale ja nehovorím, že všetko je zlé. Vtedy bol napríklad problém vo vedení Generálnej prokuratúry, ale toto vedenie tam už nie je. Bol problém v jednom senáte Najvyššieho súdu, ktorý prijímal minimálne kontroverzné rozhodnutia, ale už v takomto zložení nefunguje. Teda ak niečo nepovažujeme za správne, snažme sa to radšej meniť, a nie len nadávať niekde pri pive.

 

Rozprávali sme sa o vašom vstupe do klubu Mosta-Híd. Vstúpite aj do strany? Resp. spájate vašu politickú budúcnosť so stranou Bélu Bugára?

Chcem byť veľmi opatrný pri takýchto vyjadreniach. Prežil som naozaj rušné obdobie - zložil som mandát, dva roky života som obetoval Sieti. Chodil som po regiónoch, prešiel som aj také miesta, do ktorých by som sa za normálnych okolností nedostal.

Som rád, že je za mnou aj turbulentné obdobie, keď sa skladala vláda a schvaľovalo sa jej programové vyhlásenie. Napokon sa vyriešil aj interný problém v Sieti a ja som rád, že sa môžem naplno venovať poslaneckej práci či povinnostiam, ktoré mám ako podpredseda parlamentu.

A čo bude za rok, za dva? Teraz nad tým neuvažujem, ale nedá sa nič vylúčiť.


Andrej Hrnčiar rozhovor autorizoval

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?