31. 05. 2019 13:23 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Prečo napadnutným manželom v autobuse nikto nepomohol? Psychologička to vidí takto

Svedkovia podobných incidentov sa môžu báť o holý život.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock.com/Nomad_Soul

Mladíci napadli v autobuse starší manželský pár a ostatní cestujúci sa len prizerali. Mnohí sa pýtajú, ako je možné, že dvadsať svedkov z autobusu rýchlo zmizlo a nikto napadnutým nepomohol. Podľa psychologičky Hany Ševčíkovej ľudí v podobnej situácii riadi najnižší pud - strach o holý život.

"Na to, aby človek zasiahol potrebuje tento veľmi silný strach prekonať a na to treba skutočne veľkú silu a odvahu. My psychológovia to voláme vyššie city."

Ševčíková vysvetľuje, že vyššie city má každý z nás, ale vo vypätých situáciách sa aktivujú veľmi ťažko, pretože psychika zároveň hlási, že nám ide o niečo základné- život, zdravie či bezpečie.

Dôležité je, že sa o tom hovorí

Je možné, že ľudia majú tendenciu čakať na toho prvého, kto sa ozve a začne konflikt riešiť. Ak sa tak stane, je vyššia šanca, že sa pridajú ďalší a pomôžu.

"Ak ale vidíme, že ten niekto iný je ohrozený na živote či zdraví, môže nás to ešte viac odstrašiť. V týchto situáciách je preto dôležité, aby sa ozvalo čo najviac ľudí - pretože potom ich spoločná sila môže prevážiť ohrozenie a strach," dodáva Ševčíková.

Psychologička však poukazuje aj na pozitívnu vec tejto strašnej udalosti- násilie odsúdili médiá, bratislavský primátor aj polícia. Ľudia ukázali, že takéto správanie je neakceptovateľné. Aj vďaka medializácii sa podľa Ševčíkovej obyčajní ľudia ľahšie zbavia strachu v podobných situáciách.

Svedkovia môžu polícii pomôcť

Policajný hovorca Michal Szeiff hovorí, že každý prípad je iný, preto neexistuje "manuál", ako sa správať, keď ste svedkami násilia. Zvyčajne ale platí, že pokiaľ nie ste fyzicky zdatný, napríklad inštruktor bojového umenia, je lepšie s útočníkom spolupracovať.

"Prioritou je určite život a zdravie ľudí, vypátranie a zadržanie páchateľa je už úlohou polície, pokiaľ nie je možné páchateľa zadržať pri páchaní trestnej činnosti alebo bezprostredne potom, čo môže do príchodu polície urobiť podľa zákona každý. Tu môžu byť svedkovia polícii nápomocný tým, že si zapamätajú čo najviac k popisu páchateľa a trase jeho úniku, ale aj príchodu," hovorí Szeiff.

Polícia hľadá svedkov napadnutia, ku ktorému došlo minulý týždeň v stredu (22. 5.) medzi zastávkami SAV a Damborského v autobuse č. 83. Incident vyšetrujú ako trestný čin ublíženia na zdraví a výtržníctva.

Výtržníci spôsobili manželom rôzne zranenia a zlomeniny v oblasti tváre a z autobusu utiekli. Zranenia ženy si vyžiadali hospitalizáciu v jednej z bratislavských nemocníc.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?