17. 06. 2019 15:25 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Názov strany Andreja Kisku vyvoláva vlnu posmeškov: Toto si o ňom myslia odborníci

Oslovili sme politického marketéra, politológa, ale aj šéfa prieskumnej agentúry.

Andrej Kiska oficiálne oznámil založenie novej politickej strany.
Andrej Kiska oficiálne oznámil založenie novej politickej strany. Foto: TVNOVINY.sk

Za ľudí. Andrej Kiska predstavil názov svojej pripravovanej strany, verejnosti je však známy už niekoľko dní. Okamžite sa stal terčom mnohých posmeškov a ľudová tvorivosť nemala konca kraja. Odborníci z viacerých oblastí výhradám ľudí rozumejú, na druhej strane ale upozorňujú, že podstatné bude úplne niečo iné.

„Cieľom dobrého politického marketingu je vymyslieť názov, ktorý si ľudia budú pamätať a ktorý sa dá aj trochu parodovať. Teraz sa však obávam, že sa tých paródií objaví až príliš veľa," hodnotí názov strany politický marketér Michal Novota.

Tie sa objavili do pár minút od zverejnenia názvu, ktorý unikol na verejnosť už minulý týždeň v piatok. Okrem rôznych slovných prešmyčiek sa mnohí začali pýtať, akých ľudí chce Andrej Kiska vlastne zastupovať.

 

„Tento názov mi do veľkej miery nič neevokoval. Je generický, teda nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Nemá v sebe obsah, ktorý by naznačoval, za čo vlastne idú bojovať. Za ľudí totiž bojuje, teda to aspoň deklaruje, každá strana," vysvetlil Novota.

„Za ľudí znamená marketingová snaha o všeľudovosť, teda zacieliť na čo najširší segment spoločnosti. Je to síce nekreatívne, no ľahko zapamätateľné," myslí si zas politologička Viera Žúborová.

„Názov sa snaží poukázať na široko rozkročenú stranu, ktorá sa nechce ideovo veľmi vyhraňovať, čo je v zhode so zámerom Andreja Kisku založiť skôr centristickú stranu. Snahou pravdepodobne bolo, aby samotný názov nevyčleňoval zo záujmu strany žiadneho potenciálneho voliča. Myslím si, že názov bude ľahko zapamätateľný," pridáva sa sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Andrej Kiska oficiálne predstavil stranu Za ľudí
Andrej Kiska oficiálne predstavil stranu Za ľudí Foto: TASR/Dušan Hein
 

Názov je až druhoradý, dôležití sú ľudia, ktorí budú stranu prezentovať

V minulosti si strany bežne do svojich názvov dávali svoje hodnotové ukotvenie. „Čakal by som, že táto strana bude mať v názve niečo tradičnejšie, čo by poukázalo na občianske, ideové alebo politické hodnoty," ozrejmil politológ Grigorij Mesežnikov.

Navyše, ak si ho strana nedá sama, môže sa stať, že jej ho dajú sami voliči alebo politickí oponenti. „Ak nedáte strane žiaden prívlastok, resp. sa ideologicky nepomenujte, tak hrozí, že sa to bude zneužívať," dopĺňa Novota.

Napriek tomu, že sa odborníkom názov nezdá najšťastnejší, tvrdia, že podstatné bude niečo iné.

„Názov strany v tomto prípade nemá na ľudí žiaden efekt. Je to prezidentská strana a Andreja Kisku pozná každý a vedia o ňom už takmer všetko. Aj z tohto dôvodu je názov druhoradý," myslí si Mesežnikov.

„Do veľkej miery o osude projektu rozhodnú ľudia, ktorí za ním budú stáť a ako sa postavia k parlamentných voľbám. Ten názov až tak veľa vody nezamúti, až na rôzne vtipné stránky ako je Zomri," uzatvára Novota.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?