16. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Mamičke prišiel nový cenník na obedy zadarmo: Nevedela, či sa má smiať alebo plakať

Samosprávy majú s dotáciou na stravu obrovské problémy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Obedy zadarmo pre všetky deti na základnej škole. Predstava, ktorú presadil vládny Smer, by sa mala stať realitou od septembra. Rodičom už mestá a obce začiatkom augusta začali posielať nové cenníky. Jeden šek prišiel aj mamičke dvoch detí, tá len neveriacky krúti hlavou.

„Namiesto mesačných cca 26 eur za mladšiu, resp. 28,20 eura za staršiu (spolu 54,20 eura) budem po dotácii platiť za mladšiu 17,85 na mesiac a za staršiu 45,36 eura (spolu 63,21 eura). Teda každý mesiac ma celý ten skvelý obedový plán bude stáť o vyše 9 eur viac," napísala nám čitateľka.

Aj vám už prišiel nový cenník na obedy pre vaše deti? Ozvite sa nám na marcisiak.marcel@markiza.sk

Kameňom úrazu sú zvýšené režijné náklady, ktoré mnohé mestá a obec zvýšili práve v dôsledku obedov zadarmo. A automaticky sa týkajú aj detí, ktoré nemajú nárok na príspevok.

„Mám baby na druhom a tretom stupni, pričom práve na tretí stupeň (osemročné gymnázium, pozn. red.) sa už dotácia nevzťahuje, takže tam to rodičia pocítia najviac," doplnila mamička.

Zvýšené náklady zaplatia rodičia na iných poplatkoch

Dievčatá chodia na jednu z karloveských škôl. Samospráva potvrdzuje, že museli navýšiť režijné náklady. Prvýkrát po štyroch rokoch.

„K úprave režijných príspevkov došlo v prípade Karlovej Vsi naposledy v roku 2015 a odvtedy podstatne vzrástli všetky prevádzkové položky. Režijný poplatok 50 centov za obed v MŠ a 75 centov za obed v ZŠ odráža vstupné náklady v jedálňach," ozrejmil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.

„Príspevok štátu je vo výške 1,20 eura a zriaďovateľom školských jedální zďaleka nepokryje všetky náklady (energie, vybavenie kuchyne a pod.), dokonca ani len náklady na suroviny," doplnil a vysvetlil Heldes.

S mestskou časťou súhlasí aj Združenie miest a obcí Slovenska. „Ceny potravín a surovín na varenie sú rôzne a k tomu treba ešte pripočítať režijné náklady, na ktoré sa dotácia nevzťahuje. Práve to je v prípade samospráv, ktoré nie sú vo vynikajúcej finančnej kondícii, presúvané na rodičov formou poplatku," vysvetlil hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Vládni predstavitelia sa už však viackrát vyjadrili, že ekonomike sa darí a aj samosprávy majú vďaka podielovým daniam vo svojich rozpočtoch viac peňazí ako v minulosti.

„Finančná situácia miest a obcí sa zlepšuje a preto máme za to, že aj na prípadné zvýšené výdavky, na niektoré sociálne opatrenia, majú zdroje," uviedol podpredseda Smeru a predseda vlády Peter Pellegrini.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta
 

Odhlasujte detí z obedov

Okrem zvýšených finančných nákladov, ktoré musia rodičia znášať za obedy, tak sa môže veľmi ľahko stať, že zaplatia aj za tie, na ktoré ich dieťa nepôjde. 

„Dotácia na obed sa vzťahuje na každé vydané jedlo. Preto sa môže stať, že každý obed, ktorý si žiak nepreberie a neodhlási sa z obeda budú musieť zaplatiť rodičia," upozorňuje Kaliňák.

„Obávame sa, že rodičia nebudú odhlasovať deti včas z obedov, prípadne vôbec. Už dnes rodičia neodhlasujú približne 30 percent obedov. Za neodobratý obed síce budú musieť rodičia zaplatiť, pretože odobratie obeda je jednou z podmienok poskytnutia dotácie, no navarené jedlo, ktoré si dieťa nevyzdvihne, poputuje do odpadu, ktorý treba likvidovať v súlade so zákonom a za poplatok," uzavrel Heldes.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?