28. 08. 2019 14:15 , článok bol aktualizovaný 28. 08. 2019 14:46 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Katka pri „obedoch zadarmo“ narazila na obrovský problém: Týka sa množstva detí

Dotácia na stravu od začiatku prináša veľa otáznikov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

„Obedy zadarmo" pre všetky deti na základnej škole. Predstava, ktorú presadil vládny Smer, sa stane realitou od septembra. Mnohí rodičia však ani pár dní pred začiatkom nového školského roka nevedia, ako budú niektoré veci fungovať.

Jedným z takýchto rodičov je aj Katka z bratislavského Ružinova, ktorá má dve školopovinné deti. Mladšie, ktoré nastupuje do prvého ročníka, potrebuje bezlepkovú stravu. Jedáleň však nevie takéto jedlo poskytnúť. Režijné náklady však musí zaplatiť rovnaké ako dieťa, ktoré sa v jedálni normálne stravuje.

„Za dcéru, ktorá sa pre bezlepkovú diétu nemôže stravovať v školskej jedálni a musím jej každé ráno nosiť jedlo v obedári, musím platiť 13 eur režijné náklady každý mesiac. Asi za to, že jej to vyložia na tanier a zohrejú. Rovnako platím aj za staršiu dcéru, ktorá sa v jedálni stravuje normálne," posťažovala sa Katka.

TIP: Mamičke prišiel nový cenník na obedy zadarmo: Nevedela, či sa má smiať alebo plakať

Samospráva sa bráni, že aj keď sa to nezdá, tak aj v takýchto prípadoch majú jedálne náklady. Nie je to vraj len o vložení a vyložení z chladničky a zohriatí v mikrovlnke.

„Jedlo je uskladnené v chladničke, čo sú rovnaké energie, ako keď tam máme potraviny. Zohrievanie v mikrovlnke znamená, že ju jedáleň musí mať, keďže inak sa varí na sporákoch. Namiesto varenia vo veľkom množstve a „pásového" vydávania jedla, musí pani kuchárka, keď príde takéto dieťatko, odísť od okienka, vytiahnuť jeho nádobku, jedlo zohriať a naložiť. Rovnako aj tu sa používajú taniere a príbory, ktoré sa umývajú a nedojedené jedlo je „biologický odpad", ktorý sa rieši inak ako bežný," podrobne uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia v Ružinove Tatiana Tóthová.

Katka sa zamyslela aj nad zdravotným hľadiskom. „Všade sa hovorí, že strava detí ma byť pestrá a vyvážená a najlepšia, keď je čerstvá. Pýtam sa preto, či je zdravé, keď sa deťom s intoleranciami prihrieva jedlo v mikrovlnke. Okrem toho deťom, ktoré trpia histamínovou intoleranciou, lekári vyslovene odporúčajú konzumovať len čerstvo uvarené jedlá," hovorí Katka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Kto a kedy vyplatí dotáciu

Problémom sa javí aj samotná dotácia na takéto dieťa. Keďže obed mu nenavaria v jedálni, tak dotácia by mala smerovať rodičom. Aj tento transfer však zostal na pleciach samosprávy a je len na nej, ako sa s ním popasuje.

„Dotáciu 1,20 by mi mala škola refundovať na účet, ale zatiaľ nikto netuší, ako to budú robiť. No proste chaos," povedala Katka.

„Rodičia dostanú presnú informáciu na prvom rodičovskom združení hneď začiatkom školského roka. Peniaze im potom mestská časť bude vyplácať, najpravdepodobnejšie kvartálne kvôli administrácii," vysvetľuje Tóthová.

„Ak rodič požiada školu o zaradenie svojho dieťaťa na stravovanie, uvádza aj prípadné stravovacie obmedzenia. Ak ide o medicínsky indikovaný problém, t.j. potreba špeciálneho stravovania, doloží o tom potvrdenie od príslušného lekára - špecialistu. Ak škola nie je schopná príslušnú špeciálnu stravu dieťaťu zabezpečiť, dotáciu zriaďovateľ poskytne v hotovosti priamo rodičom dieťaťa," vysvetľuje hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Veronika Husárová.

TIP: Rodičia sú zaskočení, že majú platiť za obedy zadarmo: Toto ich však prekvapilo ešte viac

Ak teda rodič raz preukáže, že jeho dieťa sa nemôže stravovať v jedálni, má právo na dotáciu. Otázka potom vystáva, kto odkontroluje rodičov, či použili peniaze práve na teplé jedlo pre dieťa. Pre ilustráciu hovoríme v priemere o 24 eurách mesačne.

„Jednou z rodičovských povinností v zmysle zákona o rodine je aj sústavná a dôsledná starostlivosť rodičov o výživu ich maloletého dieťaťa. Poskytnutá dotácia na stravu má len prispieť k zabezpečovaniu stravovania rodičmi v prípade, že ich dieťa si na základe posúdenia odborného lekára vyžaduje osobitné stravovanie, ktoré škola nevie zabezpečiť," zaznela odpoveď z ministerstva.

„Dotácia je na vydané obedy. Nie je to tak, že by si rodič vyzdvihol hotovosť a dieťa ostalo bez jedla," doplnila Tóthová.

Mnohé jedálne neponúkajú stravu pre deti s potravinou intoleranciou

Čo teda ale robiť v situácii, kedy si nie ste istí, ako ďalej postupovať pri „obedoch zadarmo"? Ministerstvo odporúča obrátiť sa na zodpovedné inštitúcie.

„Rodičom odporúčame obrátiť sa na zriaďovateľa základnej školy, ktorý ju usmerní o ďalšom postupe. V prípade, že má v postupe nejasnosti žiadateľ o dotáciu, odporúčame mu obrátiť sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý poskytuje dotáciu a ktorý mu poskytne v danej veci potrebné poradenstvo," vysvetlila Husárová.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta
 

Odhliadnuc od dotácie na obedy, vo všeobecnosti sa málo myslí na deti, ktoré trpia nejakou intoleranciou. Mnohé jedálne totiž neponúkajú jedlá tohto typu.

„Smutné je, že v dnešnej dobe, keď iba rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami a intoleranciami, na tieto deti nikto nemyslí a pokojne môžu zostať hladné. V školských jedálňach sa totiž nenajedia," zamyslela sa Katka.

„Na systéme stravovania detí so špeciálnymi potrebami sa nič nezmenilo, pribudla však dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom, čo je oproti predošlému stavu pre rodičov rozhodne pomoc," uzavrela Husárová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?