03. 09. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zabudli Slováci používať smerovky? Polícia hovorí o veľkom probléme

Motoristický novinár zas hovorí, že časť viny nesú na pleciach aj muži zákona.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Čakáte na vedľajšej ceste a márne sa snažíte dostať na hlavnú. Už by sa aj naskytla vhodná príležitosť, ale odbočujúce auto „zabudlo" vyhodiť smerovku. Takýchto či podobných situácií, kde je v hlavnej úlohe „blinker", zažívajú vodiči každý deň nespočetne.

To, či slovenskí vodiči prestávajú používať smerovky, je čisto pocitová záležitosť. Neexistujú totiž presné čísla. Samotná polícia však zo svojich skúseností z terénu priznáva, že ide o veľký problém.

„Keďže nemáme osobitnú štatistiku (nie je z čoho relevantne vychádzať, navyše by neodrážala všetky prípady, len zistené), je to neustále dlhodobý problém, s ktorým sa v praxi stretávame ako v minulosti, tak v súčasnosti," uviedol hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Motoristický novinár súhlasí s policajným hovorcom a veľmi dobre rozumie vodičom, ktorí sa rozčúlia, keď niekto nepoužije smerovku.

„Aj ja som zbytočne čakal na vedľajšej ceste, kam auto náhle odbočilo. Horšie však je, ak zabudnutá smerovka môže zapríčiniť nehodu, a žiaľ, zákon nechráni toho, kto sa na nedanie smerovky spoľahol," poukázal Alexander Štefuca na skutočnosť, ktorá môže postihnúť každého vodiča.

Na otázku, či to Slováci robia z neznalosti alebo to vyplýva zo zvyšujúcej sa arogancie na cestách, odpovedal Štefuca zdržanlivo.

„Smerovka môže byť aj veľmi zdvorilou a bezpečnou žiadosťou o uvoľnenie miesta, ak je zapnutá dosť zavčasu a účelne. Preto si myslím, že na to už väčšina vodičov dávno prišla, takže ja nerád zdôrazňujem len rastúcu aroganciu," myslí si.

„Každý vodič absolvuje autoškolu a teoretické aj praktické skúšky. Blinkre pritom nie sú novinkou. O neznalosti preto nemožno hovoriť," odpovedal Slivka veľmi jasne.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock/Mr.Exen
 

Polícia si vraj nerobí poriadne svoju robotu

Či sa situácia zlepšuje alebo zhoršuje sa nedá určiť, keďže aj pri tomto ukazovateľovi chýbajú štatistiky. Muži zákona ale hovoria, že ako sa s týmito priestupkami stretávali v minulosti, tak sa s nimi stretávajú aj dnes. Motoristický novinár im však vytýka inú vec.

„Či sa problém zhoršuje, to posúdiť neviem, no viem, že polícia ako strážca zákona na cestách sa týmto problémom (podobne ako mnohým inými) pri svojej lačnej honbe za pokutami už vôbec nezaoberá," uviedol Štefuca.

Aby sa tento stav zlepšil, je dôležitá výchova. Podľa odborníka je však totálne zanedbaná.

„Môžeme teda len navzájom na seba a cez médiá apelovať a vysvetľovať. Zábudlivcom pripomenieme, no ignorantov neprerobíme. Preto musíme byť neustále v strehu," uzavrel Štefuca.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?