30. 10. 2019 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Dianke zistili päťky dioptrie v piatich rokoch. Lekárka radí, aké signály si treba všímať

Jej mama si vyčíta, že si nič nevšimla. Dianka sa totiž nikdy neodlišovala od iných detí.

Päťročná Dianka.
Päťročná Dianka. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Mala skoro päť rokov, keď prvýkrát uvidela slimáka, padajúce lístie či obyčajný prach na schodoch. Dianke Lužovej náhodou v škôlke diagnostikovali päťky dioptrie na pravom oku a 3,5 dioptrii na ľavom a k tomu aj astigmatizmus. Nezvyčajné na celej situácii je, že takmer päť rokov Dianka robila všetky aktivity ako ostatné deti a nikdy nedala najavo, že zle vidí. Nič si nevšimla ani jej lekárka.

Pediatri nemusia nič zistiť

Mama Paulína Lužová si to doteraz vyčíta. Obviňuje sa, že si zlý zrak svojej dcéry si mala všimnúť.

"Raz sme išli autom a hovorím jej: Pozri Dianka, napravo sú kravičky. A ona, že ich nevidí. Tak som si myslela, že asi nevie, kde je pravá strana. Nepripisovala som tomu väčší význam."

Lekári ju však ubezpečujú, že je to normálne. Ani na preventívnej prehliadke u pediatra si lekár nemusí všimnúť problémy so zrakom. Hoci robia aj testy na zrak, stáva sa, že malé dieťa nespolupracuje, nechce sa mu, alebo neodpovedá na otázky. Nie vždy to preto lekár vyhodnotí ako slabozrakosť. Podrobné vyšetrenie už aj tak robí len očný lekár a to na odporúčanie od všeobecného.

Oftalmologička Petra Hlaváčová dodáva, že dieťa vie pri čítaní v ambulancii švindľovať, alebo sa nemusí vedieť sústrediť a číta horšie.

Dnes už Paulína odlišne vníma aj iné signály, ktoré jej možno Dianka dávala, no nerozumela im. Napríklad, už od malička kládla veľký dôraz na vône. Dodnes spí s maminým tričkom. Je to podľa Paulíny dôkaz, že príroda si so zlým zrakom Dianky poradila. "Tam, kde jej príroda ubrala, jej zase pridala. Dianka dokáže lepšie vnímať čuchom."

Dianka s mamou Paulínou.
Dianka s mamou Paulínou. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Dokáže plávať bez okuliarov

Zistenie, že Dianka má predsa len problémy bolo pre jej mamu šok. Hovorí, že bola vždy mimoriadne aktívna. "Odmalička je veľmi šikovná. Dokáže robiť úplne všetko ako ostatné deti. Aj jemnú motoriku má dobrú. Dokonca bez okuliarov chodí plávať."

Medzičasom sa Dianke zrak ešte zhoršil. Dnes už má na pravom oku dioptrie 5,5 a na ľavom štyri. Bez okuliarov sa na svet pozerá ako spod špinavej vody.

Lekári jej diagnostikovali aj astigmatizmus. "Pri astigmatizme je optický systém oka nerovnomerne zakrivený, preto sa svetelné lúče dopadajúce na sietnicu nelámu do jedného bodu a vytvárajú deformovaný obraz," vysvetľuje Hlaváčová.

Jednoducho povedané, astigmatizmus spôsobuje hmlisté videnie. Niekedy môže viesť aj k bolestiam hlavy a zápalu spojiviek.

Hlaváčová hovorí, že niektoré dioptrické chyby nie sú rodičia schopní si všimnúť. Prípad Dianky podľa nej nie je nezvyčajný. S niečím podobným sa lekári stretávajú. Pre dieťa je totiž to, ako vidí normálne. Zvykne si na to dokáže žiť ako bežné dieťa.

Problémy majú tisícky detí

Materská škola, ktorú Dianka navštevuje a v ktorej pracuje aj Paulína sa zapojila do projektu Zdravé oči už v škôlke. Zrakoví terapeuti vyšetrili deťom zrak a vlani navštívili 447 škôlok. Fotoskríningové prístroje poukázali na zrakové odchýlky u 15 percent škôlkarov. Takmer tritisíc detí dostalo odporúčanie na vyšetrenie u očného lekára.

Medzi nimi bola aj Dianka. Dnes vďaka projektu nosí okuliare a chodí do nemocnice na nezvyčajnú liečbu. Na bratislavských Kramároch je jediná štátna nemocnica na Slovensku, ktorá vlastní špeciálny prístroj. Pomocou okuliarov dieťa reaguje na virtuálnu realitu. Avšak, rozprávka či hra sa mu spustí až vtedy, keď okom dobre zaostrí. Ide o dlhodobú liečbu, na ktorú dieťa chodí niekoľkokrát týždenne.

Päťročná Dianka zvládala vždy všetko ako ostatné deti.
Päťročná Dianka zvládala vždy všetko ako ostatné deti. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Paulína hovorí, že problémy s očami nie sú u detí nezvyčajné. Aj v škôlke majú takých detí veľa. Lekárka Hlaváčová odporúča, aby chodili rodičia s deťmi k oftalmológovi v treťom roku života, následne pred nástupom do školy a potom zhruba v desiatom až dvanástom roku. Ak má však dieťa v rodine blízkeho s okuliarmi, lekár by ho mal vyšetriť aj skôr ako v troch rokoch.

Hlaváčová pripomína, že v dnešnej dobe dochádza k nárastu krátkozrakosti. Deti sa dívajú veľa do mobilov a tabletov a takmer vôbec nie okolo seba. Namáhajú si tak oči a kazia zrak. "Máme tu generáciu sklonených hláv," hovorí Hlaváčová.

Lekárka radí, čo by si rodičia mali všímať, ak chcú zdravie očí podchytiť včas. Jasnými signálmi sú časté žmurkanie, očné tiky, pretieranie očí, začervenanie, alebo sledovanie televízie zblízka. Viditeľnejšími príznakmi sú narážanie do vecí, bolesti hlavy či zabiehanie očka a škúlenie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?