18. 02. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Udrie ešte na Slovensku zima? Tu sú dva dôležité faktory, ktoré predpovedajú, čo sa bude diať

O necelé dva týždne už nastane meteorologická jar, o mesiac astronomická.

Muž odpratáva sneh z auta počas hustého sneženia (ilustračná snímka)
Muž odpratáva sneh z auta počas hustého sneženia (ilustračná snímka) Foto: TASR

Slovensko zažíva netradičnú zimu. Mesiace december aj január boli nadpriemerne teplé, na juhu sa to v posledných týždňoch skôr podobá na jarné ako na zimné počasie. Navyše, stabilnú snehovú pokrývku, aj to slabšiu, hlásia len zo severu a vyšších polôh.

V polovici februára to zatiaľ nevyzerá, že by sa charakter počasia mal výrazne zmeniť. Odborník však upozorňuje na výrazné dynamické zmeny, ktoré sú typické pre túto zimu. Veľmi ťažko sa preto robia unáhlené závery.

„Priebeh celej aktuálnej zimnej sezóny je veľmi atypický. Využívať preto pri úvahách o ďalšom vývoji počasia v tejto zimnej sezóne, priemerné dlhodobé hodnoty meteorologických prvkov prislúchajúcich tomuto ročnému obdobiu, by nebolo veľmi šťastné," vysvetlil klimatológ zo SHMÚ Pavol Faško.

V praxi to znamená, že odborníci sa veľmi nemôžu spoliehať na dlhodobé štatistiky, ktoré táto zima už viackrát obrátila naruby.

Otepľovanie urýchľuje chýbajúci sneh

Do tejto nejasnej situácie však vstupuje faktor, ktorý môže napovedať, čo sa bude na našom území diať.

„Teraz je situácia zaujímavejšia o to viac, že v nižších polohách Slovenska chýba snehová pokrývka. Na konci zimy a na začiatku jari to môže podporovať urýchľovanie otepľovania, ktoré je v tomto ročnom období prirodzené," ozrejmil Faško.

Práve chýbajúci sneh veľmi silno indikuje, že v nižších polohách by už nemali udrieť dlhotrvajúce silné mrazy typické pre zimu. Skôr pôjde len o krátke epizódy.

„V nižších polohách Slovenska už v tomto čase klesá šanca, že by sa tam mohli vytvoriť podmienky pre dlhšie trvajúci zimný charakter počasia. Viac pravdepodobné je to, že sa môžu popri otepľovaní vyskytnúť prechodné ochladenia, krátko pripomínajúce zimu," doplnil Faško.

Správanie zvierat nám môže veľa napovedať

Oproti celému Slovensku je odlišná situácia len na severe krajiny a vo vyšších polohách. Aj na týchto miestach sú síce dlhodobo nadpriemerné teploty, snehová pokrývka je však stabilná.

„Otázne je, aké tam budú v nasledujúcom období teplotné podmienky, či sa tam ešte môžu vyskytnúť silnejšie mrazy. Toto bude závisieť aj od cirkulácie vzduchu v atmosfére v širšom priestore Európy a tá je teraz veľmi dynamická," ozrejmil Faško.

Okrem meteorologických javov je veľmi dôležité sledovať aj správanie zvierat. Práve živočíchy vedia celkom slušne predpoveď počasie.

„Spávanie zvierat v prírode a aktivity rastlín v súčasnosti veľmi pripomínajú začiatok jari. Toto je tiež dôležitý detail k tomu, čo môžeme očakávať v nasledujúcom období," uzavrel Faško.

Teplotné predpovede nasvedčujú, že prichádza jar

Za necelé dva týždne už nastane meteorologická jar, ktorá je odlišná od astronomickej. Začína sa presne 1. marca.

Podľa známeho meteorologického portálu Accuweather by sa teploty na juhu krajiny mali pohybovať od 9 do 15 stupňov bez výrazných zrážok.

Na severe sa ortuť teplomera bude v tomto období hýbať od 4 do 10 stupňov. Predpovede taktiež nerátajú s výraznými zrážkami akéhokoľvek charakteru.

Do astronomickej jari (20. 3.) chýba viac ako mesiac. Na takéto dlhé obdobie sa veľmi ťažko predpovedá počasie. Nič však nenasvedčuje tomu, že by na Slovensko mohla ešte udrieť typická zima.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?