11. 05. 2020 10:26 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Obchodným reťazcom prekvapivo rapídne klesli tržby. Takto to vysvetľujú

Žiadajú príslušné orgány, aby sa v obchodoch čiastočne upustilo od prísnych hygienických opatrení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Množstvo ľudí v obchodoch a preplnené nákupné košíky. Aj takto vyzeral začiatok epidémie koronavírusu na Slovensku. Mnohí si robili zásoby, na dračku išli hlavne základné a hlavne trvanlivé potraviny ako múka, konzervy či cestoviny, ktoré sa pomaly stávali nedostatkovým tovarom.

S blížiacou sa koronakrízou sa tak mohlo zdať, že obchodné reťazce prežívajú svoje druhé Vianoce. Spočiatku údaje od spoločnosti Nielsen takýto trend aj naznačovali. V medziročnom porovnaní totiž vybraným predajcom potravín a drogériám od marca (začiatok epidémie) do polovice apríla narástli tržby v priemere o 11,2 percenta.

„Tržby obchodníkov s potravinárskym a drogistickým tovarom v danom období súviseli s viacerými okolnosťami. Po vypuknutí pandémie sa ľudia prirodzene predzásobovali najmä trvanlivými potravinami, hygienickými a dezinfekčnými prostriedkami, v dôsledku čoho tržby stúpli. Neskôr, po uzatvorení reštaurácií, si nákupom potravín navyše zabezpečovali aj stravovanie," vysvetľuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie obchodné reťazce.

TIP: Zostanú zatvorené obchody v nedeľu natrvalo? Obchodníci nie sú proti, majú však tieto podmienky

V apríli však došlo k obratu, keď ich tržby medziročne klesli v priemere o -1,3 percenta.

„Určitý vplyv malo aj to, že zákazníci sa dostatočne predzásobili v marci, takže neskôr čerpali z týchto zásob a nakupovali menej a iba základné tovary. Na tržby však mali omnoho zásadnejší vplyv regulácie vydané hlavným hygienikom ÚVZ SR, ako je vymedzenie nákupných hodín pre dôchodcov, obmedzením počtu zákazníkov v predajni, zatvorenými nákupnými centrami či povinne uzavretými predajňami počas nedieľ," hovorí Krajčovič.

V tejto súvislosti sa obchodníci združení v SAMO už obrátili na príslušné štátne orgány so žiadosťou o zmiernenie niektorých regulácií. Ide napríklad o zmeny týkajúce sa nákupných hodín pre dôchodcov alebo zníženie limitu m2 na zákazníka na štandardnú úroveň platnú v európskych krajinách s porovnateľne priaznivými výsledkami vo vývoji pandémie koronavírusu, ako má Slovensko.

„Tento stav je pre obchodníkov dlhodobo neudržateľný. Ak nedôjde k zmenám, ktoré umožnia v rýchlom čase sprístupniť obchody vyššiemu počtu zákazníkov, obchodníci budú nútení pristúpiť k optimalizácii svojich nákladov," upozorňuje Krajčovič.

V praxi to potom môže mať negatívny dopad na hospodárenie dodávateľov, zamestnanosť v obchode či sociálnu situáciu spotrebiteľov na Slovensku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?