20. 05. 2020 12:46 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Matovič so Sulíkom uzavreli mier. Politologička to vidí trochu inak

Politici boli hosťami mimoriadnej relácie na Markíze, kde vystupovali priateľsky, niekedy až príliš žoviálne.

Na snímke sprava Richard Sulík a predseda vlády Igor Matovič
Na snímke sprava Richard Sulík a predseda vlády Igor Matovič Foto: TASR/Jakub Kotian

Igor Matovič verzus Richard Sulík. Súboj, ktorého sme boli svedkami posledné týždne. Rozdelil ich totiž prístup, ako bojovať proti koronavírusu.

Prioritou predsedu vlády bol boj s ochorením COVID-19 aj napriek veľkým ekonomickým škodám, minister hospodárstva zasa presadzoval rýchlejšie uvoľňovanie ekonomiky, aby sme sa čo najskôr dostali do pred krízového stavu.

„Išlo o konflikt dvoch hodnotových svetov. Na jednej strane bol svet Richarda Sulíka, ktorý je ostro technokratický, proekonomický, prolibertiánsky a výkonnosť ekonomiky je nadradená nad všetko ostatné. Na druhej strane je svet Igora Matoviča, ktorý sa dal do pozície záchrancu národa a pokúša sa ochrániť ľudský život napriek všetkému," uviedla politologička Viera Žúborová.

Koniec konfliktom, ale dokedy?

Vyzerá to však tak, že vyhroteným situáciám medzi koaličnými partneri nateraz odzvonilo. V mimoriadnej relácii TV Markíza, ktorej boli hosťami, totiž vystupovali priateľsky, niekedy až príliš žoviálne.

„Aké sú naše vzťahy? Trošku boli také talianske, ale na druhej strane sme si veci vyjasnili a ideme ďalej," povedal Igor Matovič.

„Sme ako talianske siamské dvojčatá. Chvíľku je to búrlivé, ale potom zistíme, že aj tak sa potrebujeme. Takto fungujeme v politike už desať rokov, ale keď je potrebné prebrať zodpovednosť, tak ťaháme spolu káru a verím, že ju takto budeme ťahať ďalšie štyri roky," doplnil.

„Všimli ste si, že som celú dobu držal bobríka mlčanlivosti, nechal som hovoriť Igora, preto on nech vysvetľuje svoje vyjadrenia. Ale keď som si doteraz odpustil verejné komentáre, tak s tým nebudem teraz začínať," reagoval Richard Sulík.

TIP: Celú mimoriadnu reláciu si môžete pozrieť TU.

Veľkú rolu zohral aj marketing

Uzavreli teda politici mier? Politologička to vidí trochu inak. Podľa nej skôr vyprchal problém, o ktorý sa sporili.

„Keďže je koronavírus na ústupe, tak sa prirodzene aj tento konflikt vytráca," vysvetľuje Viera Žúborová.

„Určite bol v tom aj marketing. Všetko, čo Igor Matovič robí, podriaďuje len budovaniu svojho imidžu. Bez ohľadu na následky," doplnila.

Tvrdé vyhlásenia Igora Matoviča typu zapichnutá dýka do chrbta alebo odoberanie dvoch tretín energie na adresu Richarda Sulíka je potrebné chápať aj v širšom rozmere premiérovho fungovania.

„Slováci sú veľmi submisívni k ľuďom, ktorí sú nad nimi a brutálni k tým, ktorí sú pod nimi. A toto je aj Igor Matovič. V rámci koaličných rád, keď nie je nikto nad ním ani pod ním, tak je voči všetkým ústretový. Hneď ako vyjde na mediálnu scénu, tak je premiér a všetkých vníma ako svojich podriadených. A preto je brutálny aj na Richarda Sulíka, keď nerobí podľa jeho predstáv," uzavrela Žúborová.

Konflikt je síce zažehnaný, môže sa však aj veľmi rýchlo vrátiť.

„Do budúcnosti ide o výstražný prst, čo sa bude diať medzi Igor Matovičom a Richardom Sulíkom, ak by prišla napríklad sociálna alebo ekologická kríza. Je veľmi možné, že opäť príde ku stretu týchto dvoch svetov," uzavrela Žúborová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?