02. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Čo bude s Petrom Pellegrinim? Toto je najpravdepodobnejší scenár

Bývalý predseda vlády chce svoju politickú budúcnosť vyriešiť do leta.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Foto: TASR

Na slovenskú politickú scénu pravdepodobne smeruje nový silný hráč. Peter Pellegrini totiž zrejme nebude súperiť o novú tvár Smeru, ale skôr si založí vlastnú stranu. K tomuto scenáru sa prikláňajú aj odborníci, ktorí pri takomto kroku vyzdvihli viacero výhod.

„Založením novej politickej strany zabije jednou ranou viacero múch. Zbaví sa Fica, strasie sa ľudí napojených na Kočnera, Jankovskú a ďalších obvinených z prostredia Smeru a získa tak výhodnú štartovaciu pozíciu pri presadzovaní svojej politiky zmeny," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

„Hlavné plus je odpútanie sa od toxického Roberta Fica. Bude sa tak snažiť mimo vôd Smeru apelovať aj na voličov resp. bývalých voličov Smeru," doplnila politologička Viera Žúborová.

Robert Fico a a Peter Pellegrini.
Robert Fico a a Peter Pellegrini. Foto: TASR
 

Pellegrini môže ísť v šľapajach Fica

Úvahy o vlastnej strane nepriamo potvrdzujú aj vyjadrenie samotného Petra Pellegriniho, ktorý chce o svojej politickej budúcnosti rozhodnúť do leta, čo je o pár týždňov. Je veľmi málo pravdepodobné, že do tohto času sa uskutoční snem Smeru, na ktorom by mohlo dôjsť k boju o predsednícke kreslo.

„Ak by sme si mali škodiť alebo sa trápiť, bolo by fér, aby to rozhodnutie prišlo v najbližších týždňoch. Aby som do letných mesiacov vstúpil s radosťou a vzpruhou," vyhlásil Pellegrini v nedeľnej relácii Na telo.

„Urobil by presne to, čo pred rokmi Robert Fico. Keď Fico zistil, že v prostredí SDĽ nemá v konkurencii ostatných členov šancu, jednoducho odišiel a založil nový subjekt. A história ukázala, že bol mimoriadne úspešný. Ak Pellegrini vyhodnotí, že postavenie Roberta Fica je v strane stále silné, nemá zmysel premárniť svoju šancu na politickú kariéru vo vlastnej strane," ozrejmil Štefančík.

Súčasnému podpredsedovi Smeru do karát určite zahral aj najnovší prieskum agentúry Focus pre TV Markíza, v ktorom jeho prípadná nová strana vystrelila k 20 percentám. Atakovala by tak preferencie volebného víťaza hnutie OĽaNO.

„Javí sa mi to, že moja snaha o dokončenie zodpovednej zmeny, výsledok vo voľbách a asi aj moje preferenčné hlasy, sú vyjadrením žiadosti občanov, ktorí by chceli podporiť taký štýl politiky, ako ho prezentujem. A ak by to takto mysleli, tak by som mal aj ja do budúcna rozmýšľať, ako im v tejto požiadavke vyhovieť," takto bezprostredne po zverejní prieskumu zareagoval Pellegrini, ktorý bol zjavne z týchto čísel prekvapený.

Peter Pellegrini v relácii Na telo
Peter Pellegrini v relácii Na telo Foto: TVNOVINY.sk
 

Okrem Smeru by mala byť v strehu Sme rodina a ĽSNS

Sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik za spomínanými preferenciami vidí jeden hlavný dôvod.

„Vidím za tým vysokú mieru dôvery, ktorú dnes Peter Pellegrini dosahuje. Na druhej strane, súčasné hypotetické preferencie sú primárne naviazané na sympatie. Predpokladám preto, že aj tento prieskum vyvolá reakcie politických súperov a nemyslím len na Smer," zanalyzoval Slosiarik.

Inak povedané, práve tento prieskum bol pre Pellegriniho robený za „dobrého počasia". Strana neexistuje, a teda iní politickí súperi sa na neho ešte priamo nezamerali. Odhadovať preto dnes jeho politický výtlak je ťažké.

„To, že budú na neho útočiť vládne strany, mu môže len prospievať. Zakryje totiž Roberta Fica a bude hlavná postava v opozícii. Na druhej strane, na Roberta Fica a jeho útoky sú už ľudia zvyknutí. Navyše, momentálne živí svoje emócie len na hneve a na frustrácii a tohto už majú ľudia taktiež dosť," myslí si Žúborová.

Podrobnejšie výsledky prieskumu tiež odhalili, ktoré strany by mali byť najviac v strehu. Samozrejme, reč je o Smere, ktorého (bývalí) voliči by tvorili asi polovicu elektorátu novej strany. V hre sú však aj ďalšie dva subjekty.

„V posledných piatich rokoch práve Sme rodina a ĽSNS odčerpali najväčšiu časť voličov Smeru. A pre nich nemusel byť akceptovateľný Smer s Robertom Ficom, no Petrovi Pellegrinimu veria," uviedol Slosiarik.

„Potenciál tam je. Je potrebné vychádzať z toho, že Smer mal kedysi 44 percent a načrel presne do týchto vôd. Medzi sklamaných voličov, ktorým prekáža Smer s Robertom Ficom," doplnila Žúborová.

Poslednou otázkou, ktorá sa momentálne tlačí na jazyk, je, čo bude v týchto týždňoch pre Petra Pellegriniho kľúčové.

„Záleží na tom, ako dokáže odísť z tohto vnútorného straníckeho konfliktu. Zatiaľ sa javí, že môže odísť ako ten, ktorý odišiel dobrovoľne, ale so zdvihnutou hlavou, teda ako víťaz. A ľudia sa radi pridávajú k víťazom," uzavrela Žúborová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?