16. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Tešíte sa, že obedy zadarmo vystrieda zvýšený daňový bonus? Názor samospráv vás schladí

Toto opatrenie je súčasťou veľkého sociálneho balíčka za 500 miliónov eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Obedy zadarmo končia. Vláda sa totiž toto opatrenie rozhodla zrušiť. Ako kompenzáciu chce zvýšiť daňový bonus na dieťa na dvojnásobok pre deti od šesť do pätnásť rokov.

„My sme hovorili, že toto je veľmi nesprávne opatrenie a chceme ho nahradiť vyšším daňovým bonusom, to sa podarilo, lebo sa zdvojnásobuje a týmto nahrádzame obedy zadarmo," v krátkosti zhrnul úmysel koalície predseda SaS Richard Sulík.

V praxi to znamená, že si rodičia miesto necelých dvadsaťtri eur prilepšia mesačne o vyše štyridsaťpäť. Budú teda dostávať rovnako, ako rodičia detí do šesť rokov.

Samosprávy dvíhajú varovný prst

Samosprávy obedy zadarmo kritizovali, keďže im štát hodil na plecia náklady, s ktorými vôbec nerátali. Mohlo by sa teda zdať, že ich zrušenie privítajú. Opak je pravdou. Prízvukujú však, že ich vyjadrenie vychádza ešte v čase, kedy nepoznajú konkrétne ekonomické parametre navrhovaných opatrení.

„Pri súčasnom legislatívnom nastavení by dnešný návrh na zrušenie tzv. obedov zadarmo, ktoré má zároveň nahradiť zdvojnásobenie daňového bonusu pre rodičov detí do 15 rokov znamenalo, že toto opatrenie v plnom rozsahu zaplatia samosprávy," povedal na úvod výkonný podpredseda Združenie miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.

„Raz prídu mestá a obce o dotáciu z ministerstva práce na stravovanie detí v školských kuchyniach, ktorá je dnes v celkovom objeme cca 100 mil. eur. Druhýkrát tým, že zdvojnásobený daňový bonus výrazne zníži vlastné príjmy pre mestá a obce približne v tej istej výške," doplnil Tučány.

Znamená to, že tento výpadok si bude musieť samospráva vykryť zvýšením miestnych daní a poplatkov. A môže sa to tak paradoxne dotknúť aj poplatkov za stravovanie.

Navyše, mestá a obce takto pred rokom pre očakávaní nárast stravníkov zháňali narýchlo financie na prípadné rozšírenie jedální a dokúpenie potrebného vybavenia. Taktiež prijímali nové pomocné sily do školských kuchýň.

Teraz sa dá očakávať, že po zrušení dotácie množstvo detí opäť prestane chodiť na obedy a samosprávy budú mať problém využiť naplno svoje kapacity.

„Mrzí nás, že diskusia o tak závažných krokoch nebola doteraz komunikovaná so zástupcami najväčšieho samosprávneho zoskupenia - ZMOS," doplnil Turčány.

K zrušeniu obedov sme oslovili aj niektoré samosprávy, no nechceli sa zatiaľ k ničomu konkrétne vyjadriť, keďže ešte nepoznajú finálne znenie zákona.

Ľudia sa z opatrenia tešia, nechápu však, prečo navýšili bonus len do 15 rokov

Na názor sme sa opýtali aj rodičov na sociálnych sieťach. Z niekoľkých stoviek komentárov vyplýva, že obedy vôbec nevnímali, že sú zadarmo. Mnohí nám napísali, že v realite ešte dokonca platili viac, ako predtým. Tu treba uviesť, že po správnosti išlo „len" o dotáciu štátu v hodnote 1,2 eura na jeden obed.

„Ja daňový bonus vítam. Aspoň niečo pre pracujúcich. Aby to aspoň trošku vyzeralo, že sa oplatí pracovať a nie len „sať zo štátu"," napísal nám Marián.

Mnohým rodičov však prekáža, že zdvojnásobenie bonusu platí len pre deti do pätnásť rokov.

„Daňový bonus pre deti do 15 rokov, lebo 16-ročné dieťa nemá žiadnu réžiu? To je choré ako ten, kto to vymyslel. Bonus by mal byť pokiaľ rodič berie prídavky," myslí si zas Peter.

Zrušenie obedov zadarmo a následné zvýšenie daňového bonusu na dieťa je súčasťou veľkého sociálneho balíčka za 500 miliónov eur. Tomu sme sa obšírnejšie venovali TU. Do platnosti by mal vstúpiť od nového roka.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?