17. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Mnohí sú sklamaní z letného počasia. Odkaz klimatológa hovorí za všetko

Dlhodobé predpovede sa nenaplnili. Horúce leto sa nekoná.

Na snímke letné kúpalisko na Sihoti v Nitre
Na snímke letné kúpalisko na Sihoti v Nitre Foto: TASR/Henrich Mišovič

Leto bude horúce a suché. Takto zneli mnohé dlhodobé predpovede počasia pre strednú Európu, teda aj pre Slovensko ešte v apríli a dokonca aj začiatkom júna. Momentálne sme v polovici meteorologického leta a situácia je úplne iná.

Celý jún výdatne pršalo a v júli síce zrážky ustali, ale teploty sa pohybujú „len" v okolí 25 stupňov. Navyše nebadať, že by v najbližších dňoch či týždňoch mali na našom území udrieť vlny horúčav, na ktoré sme si zvykli z minulých rokov.

„Tohtoročné leto u nás nebude konkurovať posledným trom letám, v rokoch 2017 až 2019 a ani letu v roku 2015, ktoré boli mimoriadne teplé," povedal na úvod klimatológ zo SHMÚ Pavol Faško.

Raz teplo, raz chladno

Prebiehajúce letné mesiace sú skôr charakteristické nestabilným počasím. Niekoľkodňové teplé dni striedajú zasa dni s nižšími teplotami.

„Počasie je v tohtoročnom lete u nás doteraz viac ovplyvňované tlakovými nížami, ktoré spôsobujú oblačnejšie počasie a pravidelnejší výskyt zrážok, pričom toto trvá približne od poslednej dekády mája a zásadnejšie sa tento stav nemení," doplnil Faško.

Tým, že sme len v polovici meteorologického leta, stále je priestor na zmenu počasia.

„V našich klimatických podmienkach by malo platiť, že najpriaznivejšie letné počasie by sa malo vyskytovať na rozhraní júla a augusta a ešte aj v približne prvých dvoch dekádach augusta," vysvetli Faško.

Či zmena v skutočnosti aj nastane, sa momentálne ešte nedá predpovedať. Klimatológ však predsa len niečo načrtol, keď sa odpichol od vývoja počasia počas jari.

„Už takmer dva mesiace sa charakter počasia u nás zásadnejšie nemenil, na jar to tento rok trvalo viac ako dva mesiace, kým zmena charakteru počasia nastala," poznamenal Faško.

V praxi by to mohlo znamenať, že prinajmenšom jeden až ďalšie dva týždne by malo pokračovať súčasné počasie.

Takáto predikcia sa zhoduje aj s predpoveďou známeho meteorologického portálu Accuweather.com, ktorý hovorí, že teplota by sa mohla nad 30 stupňov prehupnúť práve na prelome júla a augusta.

Porovnanie priemerných letných teplôt na meteorologickej stanici Bratislava - Koliba
Porovnanie priemerných letných teplôt na meteorologickej stanici Bratislava - Koliba
 

Ľudia si už zvykli na horúčavy, to je však extrém

Mnohým ľuďom sa súčasné letné počasie vôbec nepáči. Priali by so oveľa viac slnečných dní a o pár stupňov vyššie teploty, aby si mohli užiť voľné chvíle napríklad pri vode či v prírode.

„Asi najviac prekvapení môžu byť teraz mladší ľudia, ktorí nezažili letá pred 40 až 50 rokmi. Napriek všetkému, ak hodnotíme teplotné podmienky prvej polovice tohtoročného leta, tak tieto sú, v porovnaní s dlhodobým priemerom za obdobie 1981-2010, normálne," poznamenal Faško.

„Leto je u nás teraz, v našich klimatických podmienkach, skôr štandardné. Mimoriadne až extrémne teplé boli letá vo väčšine posledných päť rokov," dodal a zároveň uzavrel klimatológ zo SHMÚ.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?