21. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Bude Pellegriniho Hlas len druhým Smerom? Zatiaľ ich odlišuje len jedna vec

Vzájomnému porovnávaniu sa obe strany vyhýbajú.

Robert Fico a Peter Pellegrini na archívnej snímke.
Robert Fico a Peter Pellegrini na archívnej snímke. Foto: TASR

Iní alebo úplne rovnakí? Po odchode Petra Pellegriniho a spol. sa často objavuje otázka, v čom je novovznikajúca strana Hlas odlišná od Smeru. Jedným ani druhým však nie je pri tejto téme veľmi do reči. Zhodne tvrdia, že nechcú medzi sebou súperiť a hlavným rivalom je pre nich vláda Igora Matoviča.

Po sobotnom sneme Smeru, kedy si delegáti navolili nové vedenie a do čela si opätovne zvolili Roberta Fica, sa staronový predseda predsa len trochu rozrozprával.

„Poznám ľudí, ktorí odišli zo Smeru a oni sú podstatne liberálnejší ako sme my. Zväčša to tak je, že prídu päť minút po nás a zopakujú to, čo my povieme... Ale je to dané asi tým, že my sme vyspelejšie pripravení, pokiaľ ide o obsahovú stránku. My chceme obsadiť tradičný rustikálny priestor sociálnej demokracie,“ uviedol Fico na margo rozdielu medzi Smerom a Hlasom.

TIP: Nový vietor alebo posledné štádium? Toto si myslí politológ o omladzovaní Smeru Blahom a Kaliňákom

O veľkom rozdiele medzi oboma tábormi hovorí aj Richard Raši, ktorý dlhé roky zastával Smer v rôznych funkciách.

„Ten rozdiel je asi taký veľký ako rozdiel medzi naším lídrom Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom, čo asi vidí každý,“ uviedol v relácii Na telo plus, no konkrétne príklady už neuviedol.

Na otázku, ktorá zo strán je teda Hlasu obsahovo najbližšie, sa priamej odpovedi vyhol.

„Obsahovo sme sociálna demokracia, ktorá sa bude starať o chudobných, ale zároveň chceme byť strana, ktorá chce čeliť novým výzvam. Všetko predstavíme v našom programe, ale mnohí ľudia už presne vedia, kam smerujeme a tým ostatným to predstavíme vo víziách a témach. Máme na to kopec času,“ ozrejmil Raši.

Zatiaľ to vyzerá na Smer 2.0, rozdiel je len v persónach

Aj odborník priznáva, že zatiaľ sa veľmi ťažko hodnotí, v čom bude politika Hlasu iná oproti politike Smeru.

„Peter Pellegrini zatiaľ o obsahovej stránke nového straníckeho subjektu prezradil len približnú ideovú orientáciu, ale zatiaľ nič zásadné, v čom sa chce odlišovať od svojej materskej strany, neprezradil,“ povedal politológ Radoslav Štefančík.

Najzásadnejší rozdiel tak zostáva nateraz v personálnom obsadení strán.

„Ľudia napojení na rôzne závadové osoby ostali prevažne v Smere, hoci nemožno zabúdať, že Peter Pellegrini bol marionetou Roberta Fica skutočne dlhé roky, takže musel vedieť a určite stále vie veľmi veľa,“ ozrejmil Štefančík.

A práve tieto persóny budú diktovať smerovanie oboch politických subjektov.

„Fico o Smere hovorí, že pôjde o rustikálnu verziu sociálnej demokracie. Rustikálny však znamená aj hrubý, sedliacky, vidiecky. Smeru teda pôjde skôr o hrubého sedliaka z vidieka, zatiaľ čo Peter Pellegrini sa bude snažiť osloviť v prvom rade moderne zmýšľajúcich ľudí,“ myslí si Štefančík.

Ako teda zareagujú voliči na strany, ktoré sa od seba až tak nelíšia?

„Mnoho voličov má krátku pamäť, nechcú si pripustiť, že pokazený cukrík zabalený v novom obale kvalitatívne vlastnosti cukríka nezmení. Stále to bude ten istý, pokazený cukrík. Založenie Smeru 2.0 je len premysleným marketingovým plánom, ako sa odstrihnúť od všetkých káuz Smeru, vrátane kontaktov na slovenské podsvetie,“ objasnil Štefančík.

vizitky oprava.jpg
 

Prieskumy viac prajú Hlasu, Fico to však vidí inak

Prieskumy verejnej mienky doposiaľ viac prajú Petrovi Pellegrinimu. V najnovšom prieskume agentúry AKO dosiahol takmer 17 percent, čo robí z Hlasu druhú najsilnejšiu stranu po OĽaNO. Smer sa po rozkole prepadol z približne 20 percent na necelých 11.

Aj agentúra Focus dáva väčšie šance predošlému premiérovi. Vo svojom poslednom prieskume z konca júna mu namerala až 19 percent, zatiaľ čo popularita Smeru klesla tesne pod 10 percentuálnych bodov.

Šéf Smeru však oponuje, keďže podľa ich interných prieskumov je rozdiel oveľa menší.

„Dnes sa dajú deliť hlasy bývalého veľkého Smeru medzi dve politické strany takmer na polovičku, rozdiel medzi nami a nimi, odídencami, sú už iba dve percentá,“ uviedol Fico.

Z vyššie uvedeného je teda zjavné, aj keď obe strany vylučujú rivalitu, že bojujú prevažne o toho istého voliča.

„Pellegriniho ani Fica nezaujíma pravicový intelektuál z kaviarne či Maďar z južného Slovenska. Oboch zaujímajú v prvom rade dôchodcovia či manuálne pracujúci, ideálne bez maturity, ktorí sa rozhodujú pre sympatie k silnému a komunikačne zdatnému lídrovi," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?