Live
Sledujte NAŽIVO: Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude
Sledujte tu
13. 10. 2020 12:11 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Čaká Kotlebu politická smrť? Efekt martýra mu bude fungovať len krátko, tvrdí odborník

Súd poslal predsedu ĽSNS na viac ako štyri roky do väzenia, rozsudok je ale neprávoplatný.

Marian Kotleba.
Marian Kotleba. Foto: TV Markíza

Vinný! Tak znel verdikt v prípade Mariana Kotlebu. Súd mu vymeral trest viac ako štyri roky za mrežami, do väzenia však ešte nejde. Predseda ĽSNS sa totiž odvolal a o všetkom rozhodne Najvyšší súd.

„Konečne sa Slovenská republika dočkala rozsudku voči vrcholným predstaviteľom extrémizmu alebo vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu na Slovensku. Pán Kotleba si zaslúžil nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý bol súdom uložený," uviedol po vynesení rozsudku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz.

Verdikt je podľa jeho slov odkazom pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku, že súdy a prokuratúra sa zastanú ľudí, ktorí sú obeťami extrémizmu, násilia, rasovej nenávisti, fašizmu a neonacizmu.

Marian Kotleba však vidí za verdiktom politické rozhodnutie, ktoré bolo dopredu pripravené.

„Zjavne mi vychádza, že tam bola nejaká politická objednávka, ktorá povedala, že už sa to musí nejako skončiť, už sa to musí nejako vyriešiť a už toho Kotlebu treba vybaviť," povedal ešte na súde predseda ĽSNS, ktorý sa plánuje odvolať.

Efekt martýra bude Kotlebovi fungovať len krátko

Napriek neprávoplatnosti rozsudku už teraz môžu kotlebovci začať rátať politické škody.

„Predpokladám, že extrémisti budú momentálne tvrdiť, že im štát ubližuje, že jeho predstavitelia sú prenasledovaní, že štát porušuje právo na slobodu prejavu. Dôležité však je, že nielen odsúdenie, ale už samotný súdny proces s Marianom K. spôsobil, že extrémisti poľavili vo svojich názoroch, že nenávisť, ktorá v nich je, neprezentujú tak otvorene, ako kedysi," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Pre samotného Kotlebu to môže v konečnom dôsledku znamenať aj politickú smrť, keďže by automaticky stratil mandát poslanca a hlavne akýkoľvek kontakt s voličom.

„Ak by sa dostal na štyri roky do väzenia, prakticky by tým stratil akýkoľvek vplyv na politické dianie. A keďže volič je na Slovensku mimoriadne prelietavý, neustále skúša nové a nové politické strany s nádejou, že tentoraz to už bude lepšie, a to platí aj pre voliča pravicového extrémizmu, rýchlo na Kotlebu môže zabudnúť, " odhaduje Štefančík.

ĽSNS nemusí prežiť „odchod" otca zakladateľa

A čo bude so samotnou stranou? Z politickej histórie vieme, že mnoho politických subjektov neprežilo svojho otca zakladateľa. Ten totižto veľakrát kĺbil viacero názorových prúdov. A niečo podobné sa môže udiať aj s ĽSNS.

„Efekt martýra síce môže chvíľu fungovať, ale štyri roky sú dosť dlhým obdobím na to, aby to strana zvládla bez negatívnych dôsledkov... Začali by sa totiž prejavovať hlavne mocenské záujmy nielen jednotlivých členov, ale rovnako sponzorov strany. Dôležité preto bude sledovať, ako v strane s nedemokratickými myšlienkami, by si dokázali demokraticky zvoliť Kotlebovho nástupcu," vysvetlil Štefančík.

Odborník však varuje, že definitívnym odsúdením Mariana Kotlebu a možným zánikom strany ĽSNS sa problém pravicového extrémizmu nevyrieši.

„Uväznenie Kotlebu by totiž znamenalo len riešiť symptómy, ale nie dôvody. Tie dôvody sa skrývajú niekde inde. Podpora extrémizmu je totiž často len protestom proti existujúcej politickej elite," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?