09. 01. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zneužíva sa smrť Milana Lučanského? Ľudia prepadli davovej psychóze, tvrdí odborník

Smrť bývalého šéfa polície priniesla množstvo dezinformácií, k upokojeniu vášní neprispeli ani politici.

Snímka M. Lučanského a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru
Snímka M. Lučanského a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru Foto: TASR/Jaroslav Novák

Úmrtie Milana Lučanského u mnohých ľudí vyvoláva množstvo otázok, niektorí sú dokonca presvedčení, že nešlo o samovraždu. Navyše, už od počiatku kolujú prostredníctvom sociálnych sietí rôzne „overené“ správy, čo sa v skutočnosti udialo.

Odborníčka na oblasť dezinformácií z mimovládnej organizácie Globsec Miroslava Sawiris hovorí, že v tomto prípade vôbec nejde o náhodu.

„Na Slovensku máme prepracovanú sieť dezinformačných kanálov, primárne na Facebooku, ktorá už dorástla do vysoko prepojeného ekosystému. Zdieľať dezinformácie, ktoré zneužívajú tragické udalosti prostredníctvom bičovania negatívnych emócií, akými sú strach či hnev, je v takomto prostredí extrémne jednoduché,“ vysvetlila Sawiris.

Dezinformačná scéna je vždy pripravená

Pripomína, že dezinformačná scéna nepozná piatky ani sviatky, kedy sú menej akcieschopné práve relevantné inštitúcie, ktoré by mohli na hoaxy reagovať.

„Táto udalosť sa udiala 30. decembra, teda vo sviatočnom období, po ktorom nasledoval víkend. Zatiaľ čo dezinformátori nepoznajú spánok ani víkend, zachytávanie a debunkovanie takýchto klamstiev je časovo náročnejšie. Facebooková skupina, ktorá vznikla 31. decembra na údajnú podporu pre p. Lučanského, a v ktorej sa šíria rôzne dezinformácie, má už v tejto chvíli viac ako 40-tisíc členov,“ ozrejmila.

Veľkú rolu v tejto mašinérii vraj zohrávajú aj jednotlivci, ktorí dokážu dokonale pracovať v tomto prostredí.

„K tejto dezinformačnej kampani aktívne prispievajú aktéri, ktorí už sú v tomto obore veľmi schopní, venujú sa mu dlhodobo a nemajú žiadne morálne zábrany. Presne vedia, s akými naratívmi a emóciami treba pracovať na to, aby dostali od publika požadovanú odozvu,“ vysvetlila Sawiris.

TIP: Tu nájdete všetky dôležité dokumenty ohľadom smrti M. Lučanského. Zverejnila ich ministerka Kolíková

Ďalším problémom sú podľa nej aj samotní politici, ktorí aktívne šíria nepotvrdené alebo zavádzajúce informácie prostredníctvom svojich kanálov na sociálnych sieťach alebo aj v médiách.

„Toto prispelo k obrovskému informačnému chaosu okolo celého prípadu. Táto dezinformačná kampaň je ukážkovým príkladom toho, ako jednoducho sa dá manipulovať verejnou mienkou s využitím sociálnych sietí,“ dodala Sawiris.

Situáciu zneužívajú aj politici

Ani podľa politológa Radoslava Štefančíka politici, hlavne opoziční, ktorí mali k bývalému šéfovi polície mimoriadne blízko, k upokojovaniu situácie nepomáhajú.

„Najviac sa ozývajú ľudia zo Smeru a Hlasu. Kým v Hlase sú možno šokovaní skonom ich bývalého nominanta, v Smere prevláda záujem chopiť sa situácie a odkloniť pozornosť od vlastných káuz. Využívanie konšpiračných teórií sa momentálne u nich prejavuje ako jedna z komunikačných stratégií so svojím značne okliešteným voličským jadrom,“ uviedol Štefančík.

Na druhej strane si nemyslí, že by ministerka spravodlivosti mala v tejto chvíli podať demisiu.

„V tomto prípade netreba robiť unáhlené rozhodnutia. Kauza je zneužívaná opozíciou, je potrebné si v tejto situácii ponechať chladnú hlavu. V boji proti mafii sa neodstupuje, proti mafii sa bojuje v prvej línii. A ministerka Kolíková to zatiaľ robí dobre,“ odvetil Štefančík.

TIP: Komisia, ktorá má prešetriť úmrtie Milana Lučanského, má 17 členov

Politológa však prekvapuje, ako rýchlo sa v spoločnosti vytvorila davová psychóza.

„Čudujem sa, ako málo stačí na to, aby sa časť verejnosti dokázala sfanatizovať natoľko, aby stratila minimálne schopnosti kritického myslenia. Reakcie na Lučanského odchod na druhý svet raz budú námetom pre odborníkov z oblasti spoločenských vied na tému davového správania. Tentoraz toho virtuálneho,“ dodal.

Nikto nevyhrá, určite prehrá demokracia

Otázkou je, či človek v takejto situácii dokáže zmeniť svoj názor. Sawiris je veľmi skeptická.

„Existujú štúdie (Festinger a jeho tím), ktoré dokazujú, že ľudská myseľ nemá rada stav kognitívnej dizonancie, teda moment, kedy veríme dvom protichodným tvrdeniam. To, ktorému uveríme najskôr, bude to tvrdenie, ktorému sa budeme snažiť prispôsobiť našu predstavu o svete. Keď k nám bude niekto oponovať faktami, reakcia je často kontraproduktívna - človek sa ešte viac utvrdí vo svojom pôvodnom presvedčení, v rámci určitého obranného postoja,“ vysvetlila.

A kto bude z toho ťažiť v rámci politického boja?

„V dlhodobom horizonte to nepomôže nikomu. Ľudia sú viac vybičovanejší, neveria inštitúciám štátu, vytvárajú si negatívny vzťah k liberálnej demokracii. A to je zlé. Táto situácia však ubližuje najmä pamiatke zosnulého a jeho rodine,“ uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?