11. 01. 2021 15:43 , článok bol aktualizovaný 11. 01. 2021 16:07 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Výnimku à la Holý využil aj Sulík, tvrdí Matovič s Kollárom. Áno, ale kvôli premiérovi, odkázal líder SaS

Hovorkyňa ministerstva hospodárstva doplnila, že Richard Sulík aj napriek výnimke išiel na PCR test.

Minister hospodárstva Richard Sulík.
Minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

Ani povinný test, ani 10-dňová karanténa. Toto je výnimka, ktorú si uplatnil vicepremiér Štefan Holý z koaličnej strany Sme rodina, aby nemusel dodržiavať všetky protipandemické opatrenia po návrate z Veľkej Británie. Pripomíname, že na ostrovy necestuje za prácou, ale za rodinou.

Holý podľa Matoviča neporušil zákon

Výnimku pre Holého po verejnom tlaku už neodsudzuje len opozícia, ale kritika prichádza aj z vlastných radov.

„Najväčší problém v prípade Štefana Holého nevidím v tom, že urobil niečo protizákonné, lebo neurobil. Problém je v tom, že tri týždne naťahoval novinárov a rovno nepovedal, že takúto výnimku má," vyhlásil Igor Matovič v relácii TA3 V politike s tým, že vylučuje, že by výnimku dostal dodatočne.

Predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára zas celá situácia mrzí. Napriek tomu svojho nominanta v nedeľnej relácii Na telo obhajoval. Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

Tvrdí totiž, že výnimku využil len raz a podobné privilégium majú tisícky ďalších ľudí, vrátane kamionistov či pilotov. Rozdiel je však v tom, že tí ju potrebujú pre výkon svojej práce.

„Pôjde nabudúce pokojne do karantény," dodal šéf Sme rodina na adresu svojho človeka.

Premiér aj predseda Sme rodina pri reakciách na Štefana Holého ešte uviedli, že aj minister hospodárstva Richard Sulík mal využiť takúto výnimku.

„Stovky výnimiek si neudeľuje vláda. To z toho počtu jeden, možno dvaja ministri aj so Sulíkom túto možnosť využili," uviedol Matovič v TA3.

„Po prvom návrate z Dubaja povedal novinárom, že má výnimku. Keď teraz zachytil, čo sa deje, išiel do karantény," upozornil v Na telo Kollár.

Ministerstvo hospodárstva však tieto tvrdenia vyvracia.

„Nie je to pravda. Richard Sulík je v karanténe, výnimku nemal a ani o ňu nepožiadal," uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Matejková s tým, že Sulík si dal urobiť aj PCR test, ktorý bol negatívny. Reagovala tak na Sulíkovu dovolenku v Dubaji, na ktorej bol počas vianočných sviatkov.

Novembrová výnimka pre Sulíka

Z Kollárovho vyjadrenia však vyplýva, že nenaráža na poslednú dovolenku, ale skôr na Sulíkovu novembrovú cestu do Spojených Arabských Emirátov.

„Na služobnej ceste v novembri síce takúto výnimku mal, PCR test aj tak absolvoval. Výnimku dostal vzhľadom na to, že potreboval splniť úlohu premiéra - Semafor zdravia. Výnimku z testovania nevyužil, PCR test mal negatívny, týkalo sa to len karantény. Bolo to po pracovnej ceste v krajine, kde bola a je dobrá epidemiologická situácia, nevyskytla sa v nej mutácia vírusu a opakovane sa testoval pred cestou a aj po nej," dodatočne vysvetlila Matejková.

Je pravdou, že v tom čase Richard Sulík verejne prezentoval, že sa pracovne nachádza v SAE.

„Na medzinárodnú výstavu EXPO sa roky kašľalo. Vzťahy sú na bode mrazu a fakt by som v Dubaji rád Slovensko slušne odprezentoval, preto som využil, že pred nami mal byť pokojný týždeň

Termín u pani ministerky zahraničnej spolupráce v Emirátoch Reem Ebrahim Al Hashimy som dostal na utorok. Keďže sa tam lieta len štvrtky až nedele, v nedeľu som sadol na lietadlo. O tejto mojej „dovolenke" pán premiér vedel," napísal Sulík v statuse 12. novembra.

A práve počas tejto zahraničnej cesty mu premiér zadal úlohu, aby vypracoval plán do najbližšej nedele, ako bojovať s pandémiou. O tejto téme si viac môžete prečítať TU.

ÚVZ zverejnil zoznam, komu udelil výnimku

V pondelok podvečer Úrad verejného zdravotníctva zverejnil mená všetkých vládnych predstaviteľov, ktorí od apríla o výnimku požiadali.

„O individuálnu výnimku pre seba požiadali (najmä z pracovných dôvodov) členovia vlády: pán Budaj, Holý, Korčok, Mičovský a Sulík. Výnimku dostali aj pani prezidentka (cez ministra ZVaEZ) a pán premiér z dôvodu služobných ciest. V týchto prípadoch sa vzťahovala aj na členov delegácie vrátane viacerých novinárov," informovala Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ.

Následne uviedla aj presné dátumy, kedy úrad udelil výnimky Štefanovi Holému, dovedna ich bolo šesť. Dve v novembri (20.11 a 27.11), tri v decembri (4.12., 11.12. a 18.12.) a poslednú z 8.1.2021 nominant Sme rodina stiahol.

ÚVZ ešte koncom minulého týždňa vyhlásil, že problematiku výnimiek otvorí na najbližšom Ústrednom krízovom štábe a privíta, ak takéto výnimky budú zrušené.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?