13. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Prečo Matovič neodvolá Sulíka? Potrebuje mať vinníka za svoje neúspechy, tvrdí odborník

Zdá sa, že nateraz ani jeden z nich neustúpi, a to z viacerých politických dôvodov.

Predseda vlády Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík
Predseda vlády Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík Foto: TASR/Jakub Kotian

Spor Igora Matoviča a Richarda Sulíka už začína pripomínať nikdy sa nekončiaci príbeh. Naposledy predseda vlády vyčíslil, čo všetko spôsobil minister hospodárstva tým, že nezaobstaral anitgénové testy. Vraj pre jeho nečinnosť zbytočne zomrelo viac ako štyritisíc ľudí a prišli sme asi o miliardu eur.

Otázka potom je, prečo, keď Igor Matovič obviní svojho ministra z takého závažného zlyhania, ho s okamžitou platnosťou neodvolá. Odborníci hovoria o viacerých dôvodoch.

„Sulíka zatiaľ neodvolá, lebo ústavná väčšina sa mu ešte môže zísť. Nie každá vláda sa teší tomu, že môže schvaľovať bez problémov ústavné zákony. A napokon, Sulíkovi pozícia ministra zatiaľ vyhovuje,“ vysvetlil na úvod politológ Radoslav Štefančík.

TIP: Výnimku à la Holý využil aj Sulík, tvrdí Matovič s Kollárom. Áno, ale kvôli premiérovi, odkázal líder SaS

Jeden z možných dôvodov je aj ten, že Richard Sulík nie je len minister, ale aj predseda jednej z koaličných strán.

„Odvolať z pozície ministra predsedu koaličnej strany je vlastne ‚vyhodením‘ tejto strany z koalície. Oslabenie existujúcej koalície. No domnievam sa, že pre Matoviča je Sulík potrebnejší ako niekto, na koho sa môže vyhovárať, na koho môže hádzať vinu za vlastné zlyhania. A preto ho neodvolá. Takto on vidí svet. A neuvedomuje si, nemá na to kapacitu, že tým vlastne škodí občanom, demokracii, vláde a vlastnej ‚strane‘,“ uviedol politológ Jozef Lenč.

Ani Matovič, ani Sulík nemôže ustúpiť

Igorovi Matovičovi by preto zo strategických dôvodov zrejme viac vyhovovalo, keby SaS odišla z koalície dobrovoľne.

„Matovič sa bojí o seba, svoje preferencie a potrebuje (vlastne má) vinníka, ktorý za to môže. Je možné, že sa chce zbaviť zodpovednosti za vládnutie, ale nechce byť zodpovedný za to, že jeho ‚najlepšia vláda v dejinách Slovenska‘ predčasne skončí. Chce to hodiť na Sulíka,“ myslí si Lenč.

Dobrovoľný odchod SaS by ju však mohol dostať do existenčných problémov. Nesie si totiž so sebou bremeno z minulosti, keď už raz vlastnú vládu povalila.

„SaS aj vďaka svojmu predsedovi bola roky v opozícii, jednu vládu už pomohli povaliť a ak by sa opäť dostali do opozície, existencia SaS by tým bola prakticky zbytočná. Načo by potom v budúcich voľbách volič volil SaS, ak vždy, keď sa dostane do vlády, tak tú vládu povalí. Preto sa Sulík drží bokom a necháva mentálne nevyrovnaného premiéra, nech si svojím komunikačným štýlom znepriatelí aj ten zvyšok voličov, ktorí mu ešte ostávajú,“ pripomína Štefančík.

TIP: Ako malé deti. Matovič so Sulíkom si posielajú odkazy cez kreslené postavičky

Z hore uvedeného to nateraz vyzerá tak, že spory medzi oboma politikmi sa budú aj naďalej kopiť, keďže momentálne ani jeden z nich nechce z viacerých (politických) príčin ustúpiť. Matovič síce haní Sulíka, ale z koalície ho vyhodiť nechce a Sulík dobrovoľne neodíde, lebo by mu definitívne prischla nálepka ako rozbíjača vlastných vlád.

Na margo rozpadu vlády treba ešte dodať, že odchodom SaS z koalície by vláda mohla pokračovať ďalej, keďže v parlamente by sa opierala o hlasy 82 poslancov. Podľa odborníka by však líder OĽaNO mal aj s touto konšteláciou problém.

„Dôležité je ešte aj to, že po prípadnom odchode by vláda mala stále väčšinu v parlamente, ale Matovič by sa musel spoliehať na poslancov zo Za ľudí. A to by Matovič nezniesol,“ ozrejmil Štefančík.

Matovičova tlačovka? Je to najhlúpejší politický krok, aký som zaregistroval

Čo teda môžeme nateraz očakávať? Zdá sa, že Igor Matovič si osvojil stratégiu Roberta Fica, ktorá mu však veľmi nevychádza.

„Komunikačná stratégia Matoviča je jednoduchá. Hádže zodpovednosť na svojho koaličného partnera. Podotýkam, že takáto forma komunikácie nie je typická len pre neho, robil to isté aj Robert Fico, keď vládol so SNS, HZDS či Maďarmi. Lenže zatiaľ čo Fico svojich koaličných partnerov zlikvidoval, lebo bol uveriteľný, Matovič ničí samého seba a pomáha SaS v raste jej preferencií, pretože v súboji medzi Matovičom a Sulíkom sa ako ten príčetnejší javí predseda SaS,“ myslí si Štefančík.

TIP: Zostane Matovič premiérom? Takto znie politická prognóza pre tento rok

Zdá sa, že dôkazom premiérovej nezvládnutej stratégie je aj jeho pondelková tlačová konferencia, na ktorej vinil Richarda Sulíka zo spomínaných zbytočných úmrtí a finančných strát.

„Popravde, je to ten najhlúpejší politický krok - politická samovražda - akú som dosiaľ u nás zaregistroval. Obvinením ministra zo ‚zabitia‘ tisícok občanov a napáchania miliardových škôd a súčasne jeho ponechaním vo funkcii ukazuje, ako tragikomicky nechápe fungovanie politiky,“ uviedol Lenč.

„Nečinnosťou - neodvolaním ministra - fakticky prevzal zodpovednosť za všetky činy, z ktorých Sulíka včera obvinil. Keďže chráni ministra vo funkcii, tak je zodpovedný za to, čo ten minister urobil a čo ešte urobí. Matoviča a celú vládu tak môže opozícia opakovane viniť za tieto činy. A môže pritom používať Matovičove grafy a jeho vlastné vyjadrenia,“ uzavrel politológ.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?