29. 01. 2021 11:40 , článok bol aktualizovaný 29. 01. 2021 18:18 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Matovič chce, aby v testovaní pokračovali aj dobré okresy. Primátori odkazujú, že toho už majú dosť

Plošný skríning nezopakuje Bratislava ani Nitra.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR

Výsledky prvého kola januárového celoplošného skríningu sú známe a rozdelili okresy na dve polovice. Jedna časť si testovanie zopakuje a tá druhá nemusí, no v testovaní môže pokračovať. Rozdiel medzi týmito okresmi bude spočívať v tom, že po 2. februári už v „dobrých“ okresoch nebudete potrebovať negatívny certifikát na cestu do práce, do prírody či na poštu. V tých „zlých“ sa musíte podrobiť ďalšiemu testovaniu a preukazovať sa čerstvým negatívnym výsledkom.

Premiér Igor Matovič v plošnom testovaní vidí nástroj na zlepšenie epidemiologickej situácie, a preto vyzýva primátorov a starostov z tej lepšej polovice, aby sa neuspokojili so súčasnými výsledkami. „Čo to je za primátora, ktorý sa silou-mocou snaží z miesta, z ktorého sa má testovať jeho mesto, posunúť tesne pod čiaru, aby nemusel testovať? Ako takémuto primátorovi záleží na zdraví jeho obyvateľov?“ pýtal sa na tlačovej konferencii Matovič.

Narážal tým na primátora Kežmarku Jána Ferenčáka (Hlas), ktorý kritizoval vládu za zverejnené výsledky skríningu. Viacero samospráv sa ozvalo, že výsledky sa nezhodujú s tými, ktoré zbierali mestá a obce. Ešte pred zverejnením definitívnych výsledkov totiž Kežmarok patril medzi okresy, ktoré by si testovanie mali zopakovať. Nakoniec sa im „červenú čiaru“ podarilo tesne podliezť a s pozitivitou 0,88 percenta tento víkend nemusia testovať.

„Prosím starostov a primátorov, ktorým záleží na zdraví svojich občanov a nielen na zdraví, ale aj na životoch, aby využili infraštruktúru a skúsenosť z testovania,“ povedal Matovič. Dokonca dodal, že práve testovanie môže byť v budúcnosti faktorom, ktorý ovplyvní, do akej miery budú okresy otvorené.

„Keď bude fungovať COVID automat a niektoré okresy budú mať väčšiu mieru slobody, ľudia sa budú pýtať svojich primátorov, prečo majú niektoré okresy otvorené reštaurácie a my nie. A vtedy bude musieť pán primátor povedať, že preto, lebo vtedy som potreboval bojovať za to, aby sme netestovali. Bolo by super, keby sa pridali aj okresy, ktoré nemusia. Ale chrániť životy nemá byť o musení, ale o chcení,“ uviedol premiér.

Primátori: Žiadame premiéra, aby prehodnotil svoju rétoriku

Matovičova komunikácia smerom k samosprávam vyvoláva vlnu kritiky, odkedy premiér prišiel prvýkrát s myšlienkou celoplošného testovania. Keď primátori poukázali na komplikácie spojené s organizovaním masového testovania, od Matoviča si vypočuli ostré slová.

Únia miest Slovenska po plošnom testovaní vyhlásila, že je sklamaná z priebehu rokovania Ústredného krízového štábu.

„Súčasnú situáciu považuje za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu. Zástupcovia miest sú šokovaní, že štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov a súčasnú situáciu nemá vôbec pod kontrolou,“ píšu primátori vo vyhlásení.

Primátor Trenčína Richard Rybníček vo vyhlásení uviedol, že vládne chaos a frustrácia. „My jednoducho nevnímame, že štát dostatočne reflektuje na odporúčania odborníkov a sme zmätení. Nevieme, čo nás čaká. Mestá však stoja za svojimi obyvateľmi v dobrom aj v zlom a chceme, aby vnímali, že sme tu pre nich. Snažíme sa zo všetkých síl reagovať na súčasnú, mimoriadne náročnú a vyčerpávajúcu situáciu zodpovedne. Všetci sme už unavení, máme toho dosť, no hlavu hore, musíme vydržať. Spoločne to zvládneme,“ dodal Rybníček.

Primátori požiadali premiéra Matoviča, aby prehodnotil svoju rétoriku na adresu miest a samospráv a bral ich ako relevantných a rovnocenných partnerov, bez ktorých nie je možné riešiť žiadnu krízu.

Bratislava ani Nitra plošné testovanie nezopakujú

Primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že plošné testovanie v takej podobe, aké bolo minulý víkend, tentoraz nezopakuje. Vallo na Facebooku uviedol, že nie je proti testovaniu ako takému, ale tomu súčasnému chýba odporúčanie epidemiológov a vedeckých autorít. Mesto a mestské časti zriadia niekoľko odberových miest a k dispozícii budú aj autobusy MHD pre tých, ktorí sa predsa len budú chcieť dobrovoľne otestovať.

Podobne sa k tomu postavil aj primátor Nitry Marek Hattas. Bratislava a nitriansky kraj sa na poslednú chvíľu ocitli v červenom zozname. Minister zdravotníctva Marek Krajčí o tom informoval v piatok 29.1. Dodal, že dáta dotiekli do systému neskoro a nakoniec zmenili zoznam okresov. Naopak, zo zlej polovice vypadli Dolný Kubín a Liptovský Mikluáš. Bratislava a nitriansky kraj ale testovanie nemusia organizovať.

Oslovili sme niekoľko okresov, ktoré sa ocitli medzi najhoršími z najlepších. Teda tie, ktoré síce skončili v lepšej polovici, ale ich pozitivita sa blíži k jednému percentu a podľa Matoviča by v testovaní mali pokračovať.

V okrese Spišská Nová Ves (pozitivita 0,96 %) bude testovanie pokračovať len v obci Smižany. V rámci Prešovského okresu (pozitivita 0,94 %) nebude plošné testovanie vôbec. Rovnako ani v okrese Michalovce (0,92 %).

Okres Nitra (1,01 %) zatiaľ nevie, či niektoré mestá alebo obce zorganizujú skríning. Z Trenčianskeho okresu tak zatiaľ plánuje len obec Trenčianske Jastrabie.

Testovanie a lockdown má význam

Aj keď sa niektoré obce či mestá rozhodnú pre dobrovoľné testovanie svojich občanov, nebudú pre nich platiť sprísnené opatrenia. Otázne teda zostáva, aká bude motivácia ľudí prísť na testovanie a aký to bude mať epidemiologický efekt na daný okres.

Podľa epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej testovanie má zmysel. „Testovanie má vždy význam. Spolu s lockdownom je to najúčinnejší nástroj boja proti pandémii. Samozrejme, spolu s očkovaním, ale vieme, že dodávky s vakcínami viaznu, takže na očkovanie sa nemôžeme v súčasnosti spoliehať. Otázka nie je, či lockdown alebo testovanie. Musíme mať lockdown spolu s testovaním,“ hovorí Krištúfková.

Lekár Peter Visolajský bol k celoplošnému skríningu kritický už pred jeho spustením. V relácii Na telo plus uviedol, že by bol rád, keby sa vláda zaoberala aj niečím iným ako plošným testovaním. Situácia na Slovensku je podľa neho kritická a testovanie pomôže len z malej časti. Dodal, že zorganizovať skríning bolo politické a nie odborné rozhodnutie.

Čítajte tiež: Vopred posúdiť vedľajšie účinky vakcíny u vážne chorých nie je jednoduché, upozorňuje lekár


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?