15. 02. 2021 15:33 , článok bol aktualizovaný 16. 02. 2021 09:05 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová, TV Markíza

Interrupcie už nebudú ženám nad 40 rokov hradené poisťovňou. Zmena prešla aj bez súhlasu parlamentu

Záborská so zmenou súhlasí. Podľa aktivistky tým budú ohrozené chudobné ženy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vydal vyhlášku, ktorou už vek ženy nad 40 rokov nie je dôvodom na preplatenie interrupcie zdravotnou poisťovňou. Vyhláška nadobúda účinnosť 1. marca.

Doteraz bola interrupcia preplácaná pre ženy nad 40 rokov automaticky, mladšie ženy si zákrok museli hradiť v plnej sume. Cena zákroku sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur. Po novom si ho už budú plne hradiť všetky ženy bez ohľadu na vek. Minister Krajčí argumentuje, že vyhláškou chce odstrániť diskrimináciu na základe veku. Mladšie ženy boli podľa neho diskriminované.

Čítajte tiež: Podstúpila interrupciu: Bol to bod nula. Preplakala som dni a noci, ale rozhodla som sa správne

Na zmenu zákona nepotreboval parlament

Téma interrupcií rozdeľuje parlament od začiatku volebného obdobia. Poslanci okolo Anny Záborskej z klubu OĽaNO chceli sťažiť prístup žien k interrupciám. Svoj návrh predložili aj poslanci z opozičnej ĽSNS. Ani jeden z návrhov zatiaľ neprešiel.

Vlastný návrh predstavil aj Marek Čepček, ktorého na tri mesiace vylúčili z klubu OĽaNO aj pre to, že sa ohľadom tejto aktivity vopred nedohodol so svojím klubom a hlasoval s kotlebovcami.

K zmene interrupčného zákona tak prispel nakoniec Krajčí vyhláškou ministerstva a nemusel o tom ani rozhodovať parlament.

Záborská tento krok obhajuje a tvrdí, že medicína napreduje a aj vďaka tomu zvládajú tehotenstvo aj ženy vo veku nad 40 rokov. Vek tak podľa nej už dávno nie je dôvodom na podstúpenie interrupcie. Pripomína, že ak je ohrozené zdravie či život plodu alebo matky, zákrok bude naďalej hradený zo zdravotného poistenia.

„Aby neprišlo k nedorozumeniu, treba povedať, že v žiadnom prípade nejde o obmedzovanie niekoho práv. Všetky ženy, ak chcú, môžu aj naďalej podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva bez ohľadu na svoj vek. Zmena je iba v tom, že ak tehotná žena nemá žiadnu zdravotnú indikáciu (ako napríklad poškodenie plodu, vlastnú chorobu a podobne), bude si potrat hradiť z vlastných zdrojov, či už bude mať 20, 30, 40 alebo 50 rokov,“ vysvetľuje Záborská.

So zmenou nesúhlasí predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR Jana Bittó Cigániková. Krajčímu odkázala, aby už konečne prestal vnucovať svoje náboženské presvedčenie celému Slovensku a začal sa venovať riešeniu problémov ohľadom COVID-u.

Tento návrh je pritom súčasťou programového vyhlásenia vlády, pod ktorý sa podpísali všetci koaliční poslanci okrem Bittó Cigánikovej.

 

Zhorší to životnú situáciu žien

Organizácia Možnosť voľby varuje, že vyhláškou dochádza k obmedzovaniu práv žien. Zmena sa žien dotkne najmä finančne a môže to zhoršiť životnú situáciu žien, ktoré žijú na hranici chudoby, alebo slobodných matiek, ktoré zažívajú násilie.

Aktivistka Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby upozorňuje, že Slovensko je viazané medzinárodnými dohovormi, vrátane Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW).

„Výbor CEDAW, ktorý monitoruje plnenie tohto dohovoru, už v roku 2015 vyjadril hlboké znepokojenie nad tým, že v SR nie sú výdavky na interrupcie na žiadosť hradené z verejného zdravotného poistenia. A jasne dal našej krajine odporúčanie, aby zrevidovala právne predpisy a zabezpečila ich úhradu z verejného zdravotného poistenia,“ hovorí Mesochoritisová.

„Zhrozene sledujeme, čo sa deje na ministerstve zdravotníctva, čo sa deje na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny a ako sa strategicky snažia vymazať rodovú rovnosť a namiesto dosahovania pokrokov v tejto oblasti vidíme len regres, či už v otázkach reprodukčných práv žien, násilia páchaného na ženách a celkových politík rodovej rovnosti,“ dodáva Mesochoritisová.

Počet interrupcií na Slovensku klesá. V roku 2019 bolo vykonaných 5 824 umelých prerušení tehotenstva. Oproti predchádzajúcemu roku klesol tento počet o 200. V roku 2019 sa interrupcie žien nad 40 rokov týkali 11 percent zo všetkých prípadov.

V Česku je prístupná tabletka, v Poľsku idú cestou sprísňovania

Interrupčný zákon je v Česku podobný ako ten slovenský. Žena môže zákrok podstúpiť do 12. týždňa tehotenstva. S lekárskym odporúčaním do 24. týždňa. Pre vážne poškodenie plodu je v Česku možné interrupciu podstúpiť kedykoľvek počas tehotenstva. Potrat je hradený zdravotnou poisťovňou, len ak je odporúčaný lekárom.

V Česku je na rozdiel od Slovenska dostupná interrupčná tabletka, ktorú žena vezme v prítomnosti zdravotníka a na potrat nie je potrebný chirurgický zákrok. Takúto tabletku chce sprístupniť na Slovensku aj poslankyňa Bittó Cigániková. Minister Krajčí jej návrh zatiaľ jednoznačne neodmietol.

Najprísnejší potratový zákon spomedzi našich susedov majú v Poľsku. Ženy už nemôžu podstúpiť interrupciu ani v prípade poškodenia plodu. Proti zmene protestovali Poliaci v uliciach, no o zákone už definitívne rozhodol Ústavný súd. Experti z OSN varujú, že prísny interrupčný zákon bude viesť k tzv. potratovej turistike.

Poľky, ktoré si to z finančného hľadiska môžu dovoliť, cestujú za interrupciou do zahraničia, najmä do Česka a Nemecka. Podľa údajov OSN tak ročne urobí až 100-tisíc žien.

Nebezpečné sú najmä ilegálne potraty, ktoré podľa OSN v Poľsku vykonajú od 80-tisíc do 180-tisíc ročne.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?